Հայկազ Բաղմանյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար
ՊՆ 2-րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար Հայկազ Բաղմանյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար. դատախազը հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում։
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 4-ին սեփական նախաձեռնությամբ հանրային նոր քրեական հետապնդում է հարուցել 1999 թվականից մինչև 2017 թվականը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում զինվորական տարբեր պաշտոններ զբաղեցրած Հ.Բ.-ի նկատմամբ (Պաշտպանության նախարարության 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ և այլն):
Հանրային նոր քրեական հետապնդումը հարուցվել է 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 251 մլն դրամ փողերի լվացում կատարելու համար: Հ.Բ.-ին մեղադրանք է ներկայացված նաև հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքի և եկամտի վերաբերյալ տվյալները թաքցնելու համար (5 դրվագ):

Айказ Багманян обвиняется в отмывании денег в особо крупном размере
Айказ Багманян, бывший командир 2-го армейского корпуса Минобороны, обвиняется в отмывании денег в особо крупном размере, прокурор возбудил новое публичное уголовное преследование.
4 января 2024 года прокурор по собственной инициативе возбудил новое публичное уголовное преследование в отношении А.Б., который с 1999 по 2017 годы занимал различные воинские должности в Министерстве обороны РА (командир 5-го армейского корпуса Минобороны, Командир 2-го армейского корпуса, заместитель начальника Генерального штаба ВС РА и др.).
Новое государственное обвинение было возбуждено по статье 190 части 3 пункта 1 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года, за отмывание денег на сумму 251 миллион драмов в особо крупных размерах. А.Б. также инкриминируется сокрытие подлежащих декларированию данных об особо крупном имуществе и доходах (5 эпизодов).
Уведомление. Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, юридически обязательным приговором суда.