Փետրվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան այցելել ԱՄԷ առանց մուտքի վիզայի
ՀՀ ԱԳՆ-ից տեղեկացնում են, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ էմիրությունների քաղաքացիների համար մուտքի վիզայի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին արձանագրությունն ուժի մեջ է մտնելու 2024թ. փետրվարի 1-ին։
Հետևաբար, սկսած 2024թ. փետրվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցել ԱՄԷ տարածքով առանց մուտքի վիզայի և վճարի։ ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը պետք է վավերական լինի նվազագույնը 6 ամիս՝ հաշված ԱՄԷ ժամանելու օրվանից։ ՀՀ քաղաքացիներին թույլատրվելու է գտնվել Արաբական Միացյալ էմիրությունների տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով՝ յուրաքանչյուր 180-օրյա ժամանակահատվածում։
Ծանոթագրություն. Անձնագրի վավերականությունը վերաբերվում է անձնագրի 2-րդ (հայերեն) և 3-րդ (անգլերեն) էջերում նշված վավերականության ժամկետին, այլ ոչ անձնագրի 4-րդ էջում նշվող՝ օտարերկրյա պետություններում վավերականության մասին նշումին (կլոր կնիք), որը սկսած 2024թ. հունվարի 1-ից այևս չի կիրառվում և պարտադիր չէ (մանրամասները տե՛ս հետևյալ հղումով

From February 1, RA citizens can visit the UAE without an entry visa.
The RA Foreign Ministry informs that the protocol on the mutual abolition of the entry visa requirement for the citizens of the Republic of Armenia and the United Arab Emirates will enter into force on February 1, 2024.
Therefore, starting from February 1, 2024, RA citizens can enter, exit, and transit through the UAE territory without an entry visa or fee. The passport of an RA citizen must be valid for at least six months from the date of arrival in the UAE. RA citizens will be allowed to stay in the United Arab Emirates for a maximum of 90 days every 180 days.
Note: The validity of the passport refers to the period of validity indicated on the 2nd (Armenian) and 3rd (English) pages of the passport, not the note on the validity in foreign countries (round stamp) indicated on the 4th page of the passport, which is from January 1, 2024 onwards. It does not apply and is not mandatory (see the following link for details).