Փետրվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան այցելել ԱՄԷ առանց մուտքի վիզայի
ՀՀ ԱԳՆ-ից տեղեկացնում են, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ էմիրությունների քաղաքացիների համար մուտքի վիզայի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին արձանագրությունն ուժի մեջ է մտնելու 2024թ. փետրվարի 1-ին։
Հետևաբար, սկսած 2024թ. փետրվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցել ԱՄԷ տարածքով առանց մուտքի վիզայի և վճարի։ ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը պետք է վավերական լինի նվազագույնը 6 ամիս՝ հաշված ԱՄԷ ժամանելու օրվանից։ ՀՀ քաղաքացիներին թույլատրվելու է գտնվել Արաբական Միացյալ էմիրությունների տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով՝ յուրաքանչյուր 180-օրյա ժամանակահատվածում։
Ծանոթագրություն. Անձնագրի վավերականությունը վերաբերվում է անձնագրի 2-րդ (հայերեն) և 3-րդ (անգլերեն) էջերում նշված վավերականության ժամկետին, այլ ոչ անձնագրի 4-րդ էջում նշվող՝ օտարերկրյա պետություններում վավերականության մասին նշումին (կլոր կնիք), որը սկսած 2024թ. հունվարի 1-ից այևս չի կիրառվում և պարտադիր չէ (մանրամասները տե՛ս հետևյալ հղումով

С 1 февраля граждане РА смогут посещать ОАЭ без въездной визы.
МИД РА сообщает, что протокол о взаимной отмене въездных виз для граждан Республики Армения и Объединенных Арабских Эмиратов вступит в силу с 1 февраля 2024 году.
Таким образом, начиная с 1 февраля 2024 г. граждане РА смогут въезжать, выезжать и пересекать территорию ОАЭ без въездной визы и пошлин. Паспорт гражданина РА должен быть действителен не менее 6 месяцев со дня прибытия в ОАЭ. Гражданам РА будет разрешено находиться в Объединенных Арабских Эмиратах не более 90 дней в течение каждого 180-дневного периода.
Примечание. Под сроком действия паспорта подразумевается срок действия, указанный на 2-й (армянской) и 3-й (английской) страницах паспорта, а не отметка указанная на 4-й странице паспорта о сроке действия (круглого штампа) в зарубежных странах, который начиная с 1 января 2024 года больше не применяется и не является обязательным  (подробности см. по следующей ссылке ).