Նախարարությունը ներկայացրել է, թե ինչքան կկազմի պետական բյուջեի պակասուրդը
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից հայտնում են, որ ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է, որ 2024 թվականին պետական բյուջեի ծախսերը կգերազանցեն եկամուտները 483 միլիարդ դրամով։
Պետական բյուջեի պակասուրդը 2024 թվականին նախորդ տարվա ծրագրային ցուցանիշի նկատմամբ կաճի 67%-ով, ինչը պայմանավորված է բյուջեի կապիտալ և ընթացիկ ծախսերի ավելացմամբ։
Նախատեսվում է, որ 2024-ին պետական բյուջեի պակասուրդը կկազմի երկրի ՀՆԱ-ի 4.6%-ը, 2023 թվականի համար պլանավորված 3.1%-ի և 2022-ի 2.1%-ի փոխարեն:
Պետական բյուջեի պակասուրդը ՀՆԱ-ի նկատմամբ ցույց է տալիս, թե ինչքանով է մեծ պակասուրդի բեռը տնտեսության համար, և ավելի ցածր ցուցանիշը համարվում է դրական արդյունք։

Минфин представил, каким будет дефицит госбюджета
По сообщению Министерства финансов РА, правительство РА планирует, что в 2024 году расходы государственного бюджета превысят доходы на 483 млрд драмов.
Дефицит госбюджета в 2024 году увеличится на 67% по сравнению с программным показателем предыдущего года, что связано с увеличением капитальных и текущих расходов бюджета.
Дефицит госбюджета прогнозируется на уровне 4,6% ВВП страны в 2024 году вместо запланированных на 2023 год 3,1% и 2,1% на 2022 год.
Дефицит государственного бюджета относительно ВВП показывает, насколько велика нагрузка дефицита на экономику, и более низкий показатель считается положительным результатом.