ՀՀ կառավարության որոշմամբ, 2024 թվականի հունվարի 1-ից հաշմանդամություն ունեցող անձանց տրամադրել անձնական օգնականի ծառայություն կառաջարկվի:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերին նախարար Նարեկ Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ եթե նախկին գործող որոշման համաձայն՝ ծառայություն ստանալու իրավունք ունեին միայն հենաշարժական, տեսողական և հոգևոր կամ մտավոր խնդիրներով ֆունկցիոնալության խորն աստիճանի սահմանափակում ունեցող անձինք, ում ընտանիքը հաշվառված էր ընտանիքի անապահովության գնահատման համակարգում, ապա հիմա իրենք ընլայնում են թիրախային խումբը։
Ըստ այդմ, ծառայություն է մատուցվելու հենաշարժական, տեսողության և հոգեկան առողջության կամ մտավոր խնդիրներով ֆունկցիոնալության խորը կամ ծանր աստիճանի, մտավոր խնդիրներով անձանց դեպքում՝ նաև միջին աստիճանի սահմանափակում ունեցող 15 տարին լրացած անձանց՝ անկախ այն հանգամանքից՝ նրանք գտնվո՞ւմ են նպաստի համակարգում, թե՞ ոչ:
«Հաշմանդամություն ունեցող անձը որպես անձնական օգնական կարող է ներկայացնել իր նախընտրելի թեկնածուին, իսկ նման թեկնածու չունենալու դեպքում ընտրությունը կատարում է Միասնական սոցիալական ծառայությունում հաշվառված անձնական օգնականների առցանց հարթակում առկա վերապատրաստված թեկնածուներից»,-տեղեկացրել է նախարարը։

Люди с ограниченными возможностями смогут иметь личного помощника
Согласно решению правительства РА, с 1 января 2024 года будет предложено предоставлять услуги личного помощника лицам с ограниченными возможностями.
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян сообщил, что если согласно предыдущему указу, только лица с глубокими функциональными ограничениями из-за двигательных, зрительных, умственных или психических проблем, семья которых была зарегистрирована в системе оценки незащищенности семьи, имели право право на получение услуги, сейчас они расширяют свою целевую группу.
Соответственно, услуга будет предоставляться лицам старше 15 лет со зрительными, умственными или психическими проблемами, а также людям с ограниченными возможностями средней степени тяжести, независимо от того, находятся они в системе льгот или нет.
«Человек с инвалидностью может представить предпочтительного кандидата в качестве личного помощника, а в случае отсутствия такого кандидата он осуществляет выбор из числа подготовленных кандидатов, доступных на онлайн-платформе личных помощников, зарегистрированных в Единой социальной службе», ", - сообщил министр.