«Ստվերային տնտեսությունը Հայաստանում կրճատվում է». ՊԵԿ նախագահ
ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանն անդրադարձել է 2023թ. պետբյուջեի հավաքագրումների ցուցանիշներին. «Բյուջեի եկամտային մասը հարկային եկամուտների առումով կատարվել է 2 տրլն 221 մլրդի շրջանակներում։ Սա նախորդ տարվանից ավելի է մոտ 296 մլրդ-ով»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ իրենց կանխատեսումներով էական բարելավում է լինելու հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի առումով. «Սա նշանակում է, որ ստվերային տնտեսությունը Հայաստանում կրճատվում է»։
Ըստ Բադասյանի, սա պայմանավորված է տարբեր տնտեսական, քաղաքական ու վարչարարական գործոններով. «Վարչարարությունն ու հարկային կարգապահության բարելավումը էական դեր են կատարել ցուցանիշների ապահովման գործում»,- նշել է նա։

«Теневая экономика в Армении сокращается». Председатель КГД
Председатель КГД Рустам Бадасян коснулся показателя налоговых поступлений в государственный бюджет. "Доходная часть бюджета по налоговым поступлениям выполнена в пределах 2 триллионов 221 миллиарда. Это примерно на 296 миллиардов больше, чем в предыдущем году ", - сказал он, добавив, что по их прогнозам, произойдет значительное улучшение соотношения налогов к ВВП. « Это означает, что теневая экономика в Армении сокращается».
По мнению Бадасяна, это связано с различными экономическими, политическими и административными факторами. " В обеспечении показателей значительную роль сыграло администрирование и улучшение налоговой дисциплины", - отметил он.