Հանրային հեռուստաընկերությունը չի հրաժարվել հեռարձակել կաթողիկոսի ելույթը. հայտարարություն
Դեկտեմբերի 31-ին Հանրային հեռուստաընկերությունը ծրագրել էր հեռարձակել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի ուղերձը ամենադիտվող հատվածներից մեկում՝ պաշտոնական ուղերձների համար այս տարի առանձնացված ժամին, այս մասին հայտնում են Հանրային հեռարձակողի խորհրդից։
«Կաթողիկոսի ելույթը պետք է հաջորդեր Սահմանադրությամբ պետության գլուխ հանդիսացող ՀՀ նախագահի ելույթին։
Ցավոք, դեկտեմբերի 31-ին Մայր Աթոռի անունից Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը Հանրային հեռարձակողի խորհրդին տեղեկացրել է, որ անհամաձայնություն են հայտնում ուղերձների համար նախատեսված ժամի վերաբերյալ և պահանջում են չհեռարձակել և ընդհանրապես չօգտագործել Կաթողիկոսի ուղերձի տեսագրությունը, որի հեղինակային իրավունքները պատկանում են Մայր Աթոռին։ Քանի որ պահանջը միայն Հանրային հեռուստաընկերությանն էր առնչվում, Խորհրդին ենթակա «Շողակաթ» հեռուստաալիքը և Հանրային ռադիոն ուղերձը հեռարձակել են, իսկ Հանրային հեռուստաընկերության եթերի վերաբերյալ բանավոր դիմումը բավարարվել է։ Ամանորյա ուղերձների հեռարձակման վերաբերյալ Հայաստանում չկա օրենսդրական կարգավորում, և հենց դա է պատճառը, որ յուրաքանչյուր հեռուստաընկերություն ինքն է որոշում, թե երբ և ինչ հերթականությամբ հեռարձակի ուղերձները, ինչն էլ տեղի է ունեցել։ Հաշվի առնելով հանրային լայն արձագանքը՝ առաջարկում ենք խնդիրը կարգավորել օրենսդրական դաշտում։
Ափսոսում ենք այս միջադեպի համար և հույս ունենք, որ այն որևէ կերպ չի անդրադառնա Հանրայինի և Մայր Աթոռի համագործակցության վրա»։

Общественное телевидение не отказывалось транслировать выступление католикоса. Заявление
31 декабря Общественное телевидение планировало транслировать обращение католикоса Всех Армян Гарегина Второго в отведенном для официальных обращений временном сегменте в этом году, сообщает Совет Общественного вещателя.
"Выступление Католикоса должно было следовать за выступлением президента РА, который согласно Конституции является главой государства.
К сожалению, 31 декабря отец Ваграм Меликян от имени Первопрестольного сообщил Совету Общественного вещателя, что они не согласны со временем, назначенным для выступления, и потребовал не транслировать и в целом не использовать видеозапись послания Католикоса, авторские права на которые принадлежат Первопрестольному. Поскольку запрос касался только Общественной телекомпании, телеканал «Шогакат» Общественное радио действующие при Совете обращение католикоса транслировали, а устная просьба относительно эфира Общественной телекомпании была удовлетворена. В Армении нет законодательного регулирования трансляции новогодних посланий, поэтому каждый телеканал сам решает, когда и в каком порядке транслировать послания, что и произошло. Учитывая широкий общественный резонанс, предлагаем урегулировать вопрос в законодательном поле.
Мы сожалеем об этом инциденте и надеемся, что он никоим образом не повлияет на сотрудничество Общественного вещателя и Первопрестольного.