ՊԵԿ-ը 2023թ. ամփոփել է 2 տրլն 221.9 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Պետական եկամուտների կոմիտեն 2023 թվականն ամփոփել է 2 տրլն 221.9 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներով՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը 295.9 մլրդ դրամով կամ 15.4%-ով: Տարեսկզբին հաստատված՝ 2 տրլն 203.7 մլրդ ծրագրային ցուցանիշը գերակատարվել է 18.2 մլրդ դրամով:
Հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է շուրջ 362.9 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 100.1 մլրդ դրամով կամ շուրջ 38.1%-ով: Տարին հատկանշվել է հարկային ոլորտում իրականացված արդյունավետ վարչարարությամբ, ընթացակարգերի պարզեցմամբ և թվայնացմամբ, հետևողական բարեփոխումներով, օրենսդրական նախաձեռնություններով:

КГД подвел итоги 2023 года с налоговыми поступлениями в размере 2 трлн 221,9 млрд драмов (ВИДЕО)
Комитет госдоходов подвел итоги 2023 года с налоговыми поступлениями в размере 2 трлн 221,9 млрд драмов, превысив показатель предыдущего года на 295,9 млрд драмов или 15,4%. Утвержденный в начале года программный показатель в 2 трлн 203,7 млрд перевыполнен на 18,2 млрд драмов.
Налогоплательщикам и физическим лицам было возвращено около 362,9 млрд драмов, превысив показатель предыдущего года на 100,1 млрд драмов или около 38,1%. Год ознаменовался эффективным администрированием в налоговой сфере, упрощением и цифровизацией процедур, последовательными реформами и законодательными инициативами.