«Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի հաղթող է ճանաչվել 26 կազմակերպություն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից հայնտնում են, որ 2023 թվականի «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագիրն իրականացվել է երկու բաղադրիչով.
«Գաղափարի փուլ» բաղադրիչով մրցույթին մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել 38 թիմ, նախագծերի ներկայացման հնարավորություն են ստացել 20-ը: Գնահատող հանձնաժողովի որոշմամբ դրամաշնորհ կարող է կնքվել 9 կազմակերպությունների հետ (յուրաքանչյուրին տրամադրելով մինչև 5 մլն ՀՀ դրամ):
«Մուտք դեպի շուկա» բաղադրիչով մրցույթին մասնակցելու համար հայտ է ներկայացրել 68 թիմ, նախագծերի ներկայացման հնարավորություն են ստացել 33-ը: Գնահատող հանձնաժողովի որոշմամբ հաղթող են ճանաչվել 17 կազմակերպություն (յուրաքանչյուրին տրամադրելով մինչև 10 մլն ՀՀ դրամ):
Ծրագրով ֆինանսավորվում և ռեսուրսներ են տրամադրվում սկսնակ տեխնոլոգիական ընկերություններին և գիտահետազոտական թիմերին՝ առևտրայնացնելու իրենց գաղափարները։

26 организаций признаны победителями грантовой программы «От идеи до бизнеса»
По сообщению Министерства высокотехнологичной промышленности РА, грантовая программа «От идеи до бизнеса» 2023 года была реализована в двух компонентах.
На участие в конкурсе по компоненту «Фаза идеи» подали заявки 38 команд, 20 получили возможность представить свои проекты. По решению оценочной комиссии, грант может быть заключен с 9 организациями (с предоставлением каждой из них до 5 млн драмов).
На участие в конкурсе по компоненту «Выход на рынок» подали заявки 68 команд, возможность представить свои проекты получили 33 команды. По решению оценочной комиссии победителями были признаны 17 организаций (выплачено до 10 млн драмов каждой).
Программа предоставляет финансирование и ресурсы технологическим стартапам и исследовательским группам для коммерциализации их идей.