Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
«2023 թվականը մեր աչքի առաջ ահա հալվում է, և 2024 թվականը րոպեներ անց մեր տները կմտնի ջերմեռանդ պատանու նման: 2023 թվականը նույնպես փակում ենք բարձր տնտեսական աճով և նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն մարդկանց, ովքեր 2023 թվականին աշխատել են, ստեղծագործել աշխատանքի մեջ, ավելացված արժեք ստեղծել և վճարել օրենքով նախատեսված հարկերը:
Նախևառաջ այդ մարդկանց շնորհիվ է, որ զինվորականների և ուսուցիչների աշխատավարձերը կրկնապատկելու հնարավորություն ենք ստացել և այսօր մեր երկրում 450-ից մինչև 500 հազար դրամ աշխատավարձով ուսուցիչներ ու շարքային կազմի զինվորականներ կան:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող մարդկանց շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք Լեռնային Ղարաբաղից փախստական դարձած մեր քույրերի և եղբայրների առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալ:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող մարդկանց շնորհիվ է, որ կարողացել ենք Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ նվազագույն կենսաթոշակները համապատասխանեցնել նվազագույն պարենային զամբյուղին:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող մարդկանց շնորհիվ է, որ երրորդ տարին անընդմեջ հունվարի 1-ից կբարձրանա գիտաշխատողների աշխատավարձը:
Աշխատանքի մեջ ստեղծագործող, նոր գաղափարներ առաջ բերող, այդ գաղափարների իրագործման պատասխանատվությունից չվախեցող մարդկանց շնորհիվ է, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում 190 հազար աշխատատեղ է ստեղծվել:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող այդ մարդիկ արժանի են գովասանքի ու շնորհակալության, և հույս ունեմ, որ 2024 թվականի բերած ջերմեռանդությունը նոր լիցք, նոր ուժ, նոր գաղափարներ կհաղորդի նրանց:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ 6-րդ անգամ եմ Ամանորյա ուղերձով ձեզ դիմում: Եվ միասին անցած մեր այս ճանապարհին հետհայացքը ցավի, ափսոսանքի բայց և հպարտության զգացումներ է հարուցում: Ցավի և ափսոսանքի մասին շատ ենք խոսել և խոսում, բայց Ամանորյա այս երեկոյին ուզում եմ իմ խոնարհումն ու հպարտությունն արտահայտել բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ հասցեին, որ անտանելի բեռներ ունենալով մեր ուսերին, կարողացանք ու կարողանում ենք մեր պետությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը տանել անկախության ու ինքնիշխանության ամրապնդման բարդագույն ճանապարհով:
Մեր անցած ճանապարհի մասին մտածելիս հասկանում եմ, որ այս պատմությունը սխալ և ճիշտ որոշումների ըմբռնումներից անդին է և մենք ընթանում ենք որքան էլ դաժան, բայցևայնպես միակ հնարավոր ճանապարհով, որը մեզ հնարավորություն կտա պետություն ժառանգել մեր սերունդներին:
Այս ճանապարհի մեծ մասն անցել ենք, բայց առջևում նոր փորձություններից ու դժվարություններից ապահովագրված չենք և մեզ հարկավոր է չսասանվել, չերկմտել անկախ պետություն ունենալուևւ այդ պետությունը մեր սերունդներին ժառանգելու մեր վճռականության մեջ:
Նաև ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլորիցդ և յուրաքանչյուրիցդ, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներից, Լեռնային Ղարաբաղից փախստական դարձած մեր բոլոր քույրերից ու եղբայրներից այն ցավի համար, որ վերջին տարիներին ապրել եք:
Ներողություն խնդրում եմ ոչ այն պատճառով, որ ձեր առաջ որևէ հանցանք եմ գործել կամ թեկուզ մեկ ակնթարթ մոռացել ձեր առաջ ունեցած պատասխանատվությունն ու որևէ պարտավորություն, այլ որովհետև գիտեմ, թե ինչ եք զգում և նույնը զգում եմ ես:
Բայց այս զգացումը որևէ կերպ չի կարող սասանել պետության ղեկավարի իմ պարտքը, որից բխում է, որ իմ բոլոր որոշումներն ու գործողությունները պետք է բխեն Հայաստանի Հանրապետության պետական շահից: Այս է պատճառը, որ ես առաջնահերթ եմ համարում մեր տարածաշրջանում մեր հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և խորացման բանաձևեր գտնելը և շարունակելու եմ վճռականորեն ընթանալ այդ ճանապարհով՝ հանուն պետության, հանուն ապագայի, հանուն սերունդների:
Պետության ղեկավարի պարտքից է բխում, որ անհոգնել ու անընդհատ կրկնեմ, որ մենք շատ բաներ պետք է ավելի ու ամբողջական հասկանանք, շատ բաներ պետք է նայենք ու վերանայենք՝ անշրջելիորեն հասկանալու համար, որ հայրենիքը պետությունն է:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, ուժեղացրու պետությունդ:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, վճարիր հարկերդ:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, բարելավիր կրթությունդ:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, աշխատանքով կերտիր քո ու քո երկրի բարեկեցությունը, հարստացիր և հարստացրու:
Սա է Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը: Այն ուղենիշ ու առաջնորդող պետք է լինի բոլորիս համար և համոզված եմ՝ 2024 թվականը, այդ ջերմեռանդ պատանին, պետության ու պետական ըմբռնման խորհրդանիշ է դառնալու մեզ համար:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ, լցրեք բաժակները և հոտնկայս խմենք Հայաստանի Հանրապետության կենացը: Փառք նահատակներին և կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը: Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը: Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»:

Поздравительное послание Никола Пашиняна по случаю Нового года и Рождества
Премьер-министр РА Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Новогодних и Рождественских праздников
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения!
Вот 2023 год тает на наших глазах, а 2024 год через несколько минут войдет в наши дома, как полный жизненной энергии юноша.
Мы также завершаем 2023 год высокими темпами экономического роста, и в первую очередь хочу поблагодарить людей, которые работали в 2023 году, проявляли в своей работе креативность, создавали добавленную стоимость и платили предусмотренные законом налоги.
Прежде всего, именно благодаря этим людям мы получили возможность удвоить зарплаты военнослужащим и учителям, и сегодня в нашей стране есть учителя и рядовые военнослужащие с зарплатой от 450 до 500 тысяч драмов.
Именно благодаря людям, которые работают, созидают и платят установленные законом налоги, мы смогли позаботиться об основных потребностях ставших беженцами наших братьев и сестер из Нагорного Карабаха.
Именно благодаря людям, которые работают, созидают и платят установленные законом налоги, мы впервые в истории Третьей республики смогли сравнять минимальные пенсии с размером минимальной продовольственной корзины.
Именно благодаря людям, которые работают, созидают и платят установленные законом налоги, третий год подряд с 1 января вырастет зарплата научных работников.
Именно благодаря людям, которые творчески подходят к работе, привносят новые идеи и не боятся ответственности за реализацию этих идей, с 2018 года в Армении создано 190 тысяч рабочих мест.
Люди, которые работают, созидают и платят предусмотренные законом налоги, заслуживают похвалы и благодарности, и я надеюсь, что новая жизненная энергия 2024 года придаст им новый заряд, новые силы, новые идеи.
Я в шестой раз обращаюсь к Вам с новогодним посланием в качестве премьер-министра Республики Армения. И ретроспективный взгляд на совместно пройденный путь приносит чувство боли, сожаления, но также и гордости. Мы много говорили и говорим о боли и сожалении, но в эту новогоднюю ночь я хочу преклониться перед вами и выразить гордость за каждого из вас за то, имея на своих плечах невыносимое бремя, нам удалось и удается вести наше государство – Республику Армения – по сложнейшему пути укрепления независимости и суверенитета.
Когда я думаю о пройденном нами пути, то понимаю, что эта история находится за пределами понимания правильных и неправильных решений, и мы идем по единственно возможному пути, каким бы тяжелым он ни был, и этот путь позволит нам оставить государство нашим потомкам в наследство.
Мы прошли большую часть этого пути, но мы не застрахованы от новых испытаний и трудностей впереди, и мы не должны колебаться, не должны сомневаться в решимости иметь независимое государство и оставить это государство нашим потомкам в наследство.
Я также хочу попросить прощения у каждого из вас, у всех граждан Республики Армения, у всех наших братьев и сестер, ставших беженцами из Нагорного Карабаха, за боль, которую вы пережили в последние годы.
Я прошу прощения не потому, что совершил какое-то преступление перед вами или хотя бы на мгновение забыл о какой-либо ответственности или обязательстве перед вами, а потому, что я знаю, что вы чувствуете, и то же самое чувствую и я.
Но это чувство никоим образом не может поколебать мой долг как главы государства, и этот долг заключается в том, что все мои решения и действия должны основываться на государственных интересах Республики Армения. Именно поэтому я считаю приоритетным поиск формул по регулированию и углублению отношений с нашими соседями в нашем регионе, и буду продолжать решительно идти по этому пути ради государства, ради будущего, ради потомков.
Исходя из долга главы государства я должен неустанно и постоянно повторять, что нам нужно все комплекснее и полнее понимать многие вещи, нам нужно на многое посмотреть и многое пересмотреть, чтобы необратимо понять, что Родина – это государство.
Родина – это государство. Любишь родину - укрепляй государство!
Родина – это государство. Любишь родину - плати налоги!
Родина – это государство. Любишь родину - улучшай свое образование!
Родина – это государство. Любишь родину - своим трудом строй свое благополучие и благополучие своей страны, обогащайся и обогащай!
Именно это является государственным интересом Республики Армения. И именно это должно стать путеводителем и ориентиром для всех нас, и я уверен, что 2024 год, этот полный жизненной энергии юноша, станет для нас символом государства и государственного понимания.