Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձն Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
«2023 թվականը մեր աչքի առաջ ահա հալվում է, և 2024 թվականը րոպեներ անց մեր տները կմտնի ջերմեռանդ պատանու նման: 2023 թվականը նույնպես փակում ենք բարձր տնտեսական աճով և նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այն մարդկանց, ովքեր 2023 թվականին աշխատել են, ստեղծագործել աշխատանքի մեջ, ավելացված արժեք ստեղծել և վճարել օրենքով նախատեսված հարկերը:
Նախևառաջ այդ մարդկանց շնորհիվ է, որ զինվորականների և ուսուցիչների աշխատավարձերը կրկնապատկելու հնարավորություն ենք ստացել և այսօր մեր երկրում 450-ից մինչև 500 հազար դրամ աշխատավարձով ուսուցիչներ ու շարքային կազմի զինվորականներ կան:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող մարդկանց շնորհիվ է, որ մենք կարողացել ենք Լեռնային Ղարաբաղից փախստական դարձած մեր քույրերի և եղբայրների առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալ:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող մարդկանց շնորհիվ է, որ կարողացել ենք Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ նվազագույն կենսաթոշակները համապատասխանեցնել նվազագույն պարենային զամբյուղին:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող մարդկանց շնորհիվ է, որ երրորդ տարին անընդմեջ հունվարի 1-ից կբարձրանա գիտաշխատողների աշխատավարձը:
Աշխատանքի մեջ ստեղծագործող, նոր գաղափարներ առաջ բերող, այդ գաղափարների իրագործման պատասխանատվությունից չվախեցող մարդկանց շնորհիվ է, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում 190 հազար աշխատատեղ է ստեղծվել:
Աշխատող, աշխատանքի մեջ ստեղծագործող և օրենքով նախատեսված հարկերը վճարող այդ մարդիկ արժանի են գովասանքի ու շնորհակալության, և հույս ունեմ, որ 2024 թվականի բերած ջերմեռանդությունը նոր լիցք, նոր ուժ, նոր գաղափարներ կհաղորդի նրանց:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
Որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ 6-րդ անգամ եմ Ամանորյա ուղերձով ձեզ դիմում: Եվ միասին անցած մեր այս ճանապարհին հետհայացքը ցավի, ափսոսանքի բայց և հպարտության զգացումներ է հարուցում: Ցավի և ափսոսանքի մասին շատ ենք խոսել և խոսում, բայց Ամանորյա այս երեկոյին ուզում եմ իմ խոնարհումն ու հպարտությունն արտահայտել բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ հասցեին, որ անտանելի բեռներ ունենալով մեր ուսերին, կարողացանք ու կարողանում ենք մեր պետությունը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը տանել անկախության ու ինքնիշխանության ամրապնդման բարդագույն ճանապարհով:
Մեր անցած ճանապարհի մասին մտածելիս հասկանում եմ, որ այս պատմությունը սխալ և ճիշտ որոշումների ըմբռնումներից անդին է և մենք ընթանում ենք որքան էլ դաժան, բայցևայնպես միակ հնարավոր ճանապարհով, որը մեզ հնարավորություն կտա պետություն ժառանգել մեր սերունդներին:
Այս ճանապարհի մեծ մասն անցել ենք, բայց առջևում նոր փորձություններից ու դժվարություններից ապահովագրված չենք և մեզ հարկավոր է չսասանվել, չերկմտել անկախ պետություն ունենալուևւ այդ պետությունը մեր սերունդներին ժառանգելու մեր վճռականության մեջ:
Նաև ուզում եմ ներողություն խնդրել բոլորիցդ և յուրաքանչյուրիցդ, Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներից, Լեռնային Ղարաբաղից փախստական դարձած մեր բոլոր քույրերից ու եղբայրներից այն ցավի համար, որ վերջին տարիներին ապրել եք:
Ներողություն խնդրում եմ ոչ այն պատճառով, որ ձեր առաջ որևէ հանցանք եմ գործել կամ թեկուզ մեկ ակնթարթ մոռացել ձեր առաջ ունեցած պատասխանատվությունն ու որևէ պարտավորություն, այլ որովհետև գիտեմ, թե ինչ եք զգում և նույնը զգում եմ ես:
Բայց այս զգացումը որևէ կերպ չի կարող սասանել պետության ղեկավարի իմ պարտքը, որից բխում է, որ իմ բոլոր որոշումներն ու գործողությունները պետք է բխեն Հայաստանի Հանրապետության պետական շահից: Այս է պատճառը, որ ես առաջնահերթ եմ համարում մեր տարածաշրջանում մեր հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման և խորացման բանաձևեր գտնելը և շարունակելու եմ վճռականորեն ընթանալ այդ ճանապարհով՝ հանուն պետության, հանուն ապագայի, հանուն սերունդների:
Պետության ղեկավարի պարտքից է բխում, որ անհոգնել ու անընդհատ կրկնեմ, որ մենք շատ բաներ պետք է ավելի ու ամբողջական հասկանանք, շատ բաներ պետք է նայենք ու վերանայենք՝ անշրջելիորեն հասկանալու համար, որ հայրենիքը պետությունն է:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, ուժեղացրու պետությունդ:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, վճարիր հարկերդ:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, բարելավիր կրթությունդ:
Հայրենիքը պետությունն է: Սիրո՞ւմ ես հայրենիքդ, աշխատանքով կերտիր քո ու քո երկրի բարեկեցությունը, հարստացիր և հարստացրու:
Սա է Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը: Այն ուղենիշ ու առաջնորդող պետք է լինի բոլորիս համար և համոզված եմ՝ 2024 թվականը, այդ ջերմեռանդ պատանին, պետության ու պետական ըմբռնման խորհրդանիշ է դառնալու մեզ համար:
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ, լցրեք բաժակները և հոտնկայս խմենք Հայաստանի Հանրապետության կենացը: Փառք նահատակներին և կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը: Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը: Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»:

Nikol Pashinyan's congratulatory message on the New Year and Christmas holidays
"The year 2023 is melting before our eyes, and the year 2024 will enter our homes in minutes like an ardent teenager. We are also closing 2023 with high,h economic growth, and first of all, I want to thank the people who worked in 2023, were creative at work, created added value, and paid the taxes stipulated by the law.
First of all, it is thanks to those people that we got the opportunity to double the salaries of military personnel and teachers, and today, there are teachers and ordinary military personnel in our country with a salary of 450 to 500 thousand drams.
It is thanks to the people who work, create at work and pay the taxes prescribed by law that we were able to take care of the basic needs of our brothers and sisters who became refugees from Nagorno Karabakh.
It is thanks to the people who work, create at work, and pay the taxes stipulated by law that we were able to match the minimum pensions to the minimum food basket for the first time in the history of the Third Republic.
It is thanks to the people who work, create at work and pay the taxes stipulated by the law that for the third year in a row, from January 1, the salary of researchers will increase.
It is thanks to people who are creative at work, bring new ideas, and are not afraid of the responsibility of implementing those ideas that since 2018, 190 thousand jobs have been created in Armenia.
Those people who work, create at work and pay the taxes stipulated by law deserve praise and thanks, and I hope that the fervor brought by 2024 will give them new charge, new strength, new ideas.
As the Prime Minister of the Republic of Armenia, I address you with a New Year message for the 6th time. And the retrospect of our journey together brings feelings of pain, regret, but also pride. We have talked and talk a lot about pain and regret, but on this New Year's Eve, I want to express my humbleness and pride to each and every one of you, that with unbearable burdens on our shoulders, we were able and are able to lead our state, the Republic of Armenia, on the complicated path of strengthening independence and sovereignty.
When I think about the path we have taken, I understand that this history is beyond the understanding of wrong and right decisions, and we are going on the only possible path, no matter how brutal, that will allow us to inherit a state for our generations.
We have passed most of this road, but we are not safe from new trials and difficulties ahead, and we need not to waver, not to waver in our determination to have an independent state and to inherit that state to our generations.
I also want to apologize to each and every one of you, to all citizens of the Republic of Armenia, to all our brothers and sisters who became refugees from Nagorno-Karabakh for the pain you have experienced in recent years.
I apologize not because I have committed any crime before you or even for a moment I have forgotten any responsibility or obligation to you, but because I know how you feel, and I feel the same.
But this feeling cannot in any way shake my duty as the head of the state, from which it follows that all my decisions and actions must derive from the state interest of the Republic of Armenia. This is the reason why I consider it a priority to find solutions for the regulation and deepening of relations with our neighbors in our region, and I will continue to resolutely follow that path for the sake of the state, for the sake of the future, for the sake of generations.
It is the duty of the head of the state to tirelessly and constantly repeat that we need to understand many things more and more fully, we need to look at and review many things in order to irreversibly understand that the motherland is the state.
Motherland is the state. Do you love your homeland, strengthen your state?
Motherland is the state. Do you love your motherland, pay your taxes?
Motherland is the state. Do you love your motherland, improve your education?
Motherland is the state. Do you love your motherland, work to build your and your country's well-being, get rich and get richer?
This is the state interest of the Republic of Armenia. It should be a guide and guide for all of us, and I am sure that the year 2024, that passionate young man, will become a symbol of the state and state understanding for us.
Dear people, dear compatriots, fill your glasses and let's stand and drink the toast of the Republic of Armenia. Glory to the martyrs and long live the Republic of Armenia. Long live the Republic of Armenia! Merry Christmas and Happy New Year."