ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի նախաձեռնությամբ ու հրավերով Բաղրամյան 26-ում էին հավաքվել քառօրյա ու 44-օրյա պատերազմներում զոհված հերոսների ծնողները, պատերազմից հետո ծնված նրանց քույրերն ու եղբայրները: Մարզերից ու մայրաքաղաքից ժամանած շուրջ 200 հյուրերի համար կազմակերպվել է տոնական միջոցառում:
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը անմիջական միջավայրում շփվել է հայրենիքի համար կյանքը զոհաբերած տղաների ծնողների, նրանց փոքրիկ քույրերի ու եղբայրների հետ: Միջոցառմանը ներկա էին Առողջապահության նախարարը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարն ու փոխնախարարը: Նրանք ևս շփվել են հյուրերի հետ, լսել նրանց անհանգստացնող հարցերն ու խնդիրները:
Երգ ու պար, տարատեսակ խաղեր, հետաքրքիր հնարքներ աճպարարի կողմից և իհարկե Ձմեռ պապի հետ լուսանկարներ ու նվերներ՝ ամեն ինչ՝ երեխաների օրն անմոռանալի դարձնելու և դրական պահեր պարգևելու համար:
Անմահացած տղաների բոլոր մայրերն իրենց որդիների կյանքի շարունակությունն են, նրանց պահ տված հայրերքի տերերն են և այսօր պետության հզորացման ու կայացման բանալին մեր ձեռքերում է՝ ելույթում նշել է 44-օրյա պատերազմում անմահացած Գոռ Մելքոնյանի մայրը՝ Լիլիա Բադալյանը, ով նաև Աննա Հակոբյանի օգնականն է:
Ելույթ է ունեցել նաև հերոս Ռաֆո Սահակյանի մայրը՝ Վարդուհի Մանուկյանը: Նաև ևս վարչապետի տիկնոջ օգնականն է: Մայր դառնալով կինն իրեն զրկում է թույլ լինելու իրավունքից՝ շեշտել է Վարդուհի Մանուկյանը, և խոնարհվել այն կանանց առաջ, որոնք որոշել են ևս մեկ անգամ մայր դառնալ:
Աննա Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր մայրերին հերոս տղաներ լույս աշխարհ բերելու, անդառնալի կորստից հետո կրկին մայրանալու որոշում կայացնելու համար, հույս հայտնել, որ հերոսածին մայրերի հետ հանդիպելու ու շփվելու շատ առիթներ կլինեն:

Anna Hakobyan hosted the children born in the families of the victims of the 44-day war
At the initiative and invitation of RA Prime Minister Mrs. Anna Hakobyan, the parents of heroes who died in the four-day and 44-day wars and their brothers and sisters born after the war were gathered at Baghramyan 26. A festive event was organized for around 200 guests from regions and the capital.
Prime Minister's wife, Anna Hakobyan, interacted directly with the parents of the boys who sacrificed their lives for the motherland, their little brothers and sisters. The Minister of Health, Labor, and Social Affairs and the Deputy Minister attended the event. They also interacted with the guests and listened to their disturbing questions and problems.
Song and dance, various games, interesting tricks by the magician, and of course photos and gifts with Santa Claus - everything to make children's day unforgettable and give positive moments.
All the mothers of the immortal boys are the continuation of their sons' lives; they are the owners of the fathers who kept them, and today, the key to the strengthening and establishment of the state is in our hands, Lilia Badalyan, the mother of Gor Melkonyan, who was immortalized in the 44-day war, said in her speech, who is also Anna Hakobyan's assistant.
Varduhi Manukyan, the mother of hero Rafo Sahakyan, also spoke. He is also an assistant to the Prime Minister's wife. By becoming a mother, a woman deprives herself of the right to be weak, stressed Varduhi Manukyan, and bowed to those women who decided to become mothers once again.
Anna Hakobyan thanked all mothers for giving birth to heroic boys, for deciding to become mothers again after an irreversible loss, and expressed hope that there would be many opportunities to meet and communicate with heroic mothers.