Մայր Աթոռը դատապարտել է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության և հայ համայնքի նկատմամբ բռնությունները
Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածինը դատապարտում է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության և հայ համայնքի նկատմամբ իրականացված բռնությունները։
«Խոր մտահոգությամբ տեղեկացանք Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանին պատկանող «Կովերի պարտեզ» կալվածքի շուրջ շարունակվող սադրիչ գործողությունների մասին։
Դեկտեմբերի 28-ին երեք տասնյակից ավելի զինված անձինք ներխուժել են «Կովերի պարտեզ»-ի տարածք, իրականացրել բռնի գործողություններ, որի հետևանքով մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել Պատրիարքության եկեղեցականներ և տեղի հայ համայնքի անդամներ։
Ակնհայտ է, որ սադրիչները հերթական անգամ փորձում են ահաբեկության, սպառնալիքների ու բռնի գործողությունների միջոցով հասնել «Կովերի պարտեզ» կալվածքի յուրացմանը՝ ոտնահարելով օրենքով սահմանված ընթացակարգերը։
Խստորեն դատապարտելով կատարվածը՝ հույս ենք հայտնում, որ Իսրայելի իշխանությունները իրավաչափորեն կարձագանքեն Պատրիարքության և հայ համայնքի նկատմամբ դրսևորված հանցավոր գործողություններին, պատասխանատվության կենթարկվեն մեղավորները և կբացառվի նմանօրինակ դեպքերի կրկնությունը։
Մեր զորակցությունն ենք հայտնում Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբյանց զինվորյալ միաբանությանը և հայ համայնքին՝ հայցելով Տիրոջ օգնականությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

The Mother See condemned the violence against the Armenian Patriarchate of Jerusalem and the Armenian community.
The Mother See of Holy Echmiadzin condemns the violence against the Armenian Patriarchate of Jerusalem and the Armenian community.
"With deep concern, we learned about the ongoing provocative actions around the "Cow Garden" estate belonging to the Armenian Patriarchate of Jerusalem.
On December 28, more than three dozen armed men invaded the territory of "Cow Garden" and carried out violent actions, as a result of which clergymen of the Patriarchate and members of the local Armenian community received various physical injuries.
The provocateurs are once again trying to seize the "Cow Garden" estate through terror, threats, and violent actions, violating the procedures established by the law.
Strictly condemning what happened, we hope that the Israeli authorities will respond legally to the criminal acts against the Patriarchate and the Armenian community, the culprits will be held accountable, and the repetition of similar cases will be excluded.
We express our support to the military congregation of the Holy Hakobyans of Jerusalem and the Armenian community, asking for God's help," the statement said.