Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը դարձան ազատ շրջանառելի` ցուցակվելով Հայաստանի ֆոնդային բորսայում
Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը, առաջնային հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխումից հետո, պաշտոնապես ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում՝ մուտք գործելով ազատ շուկա։ Այսուհետև բոլոր ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք շուկայի մասնակիցների միջնորդությամբ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի առևտրային համակարգի միջոցով հնարավորություն ունեն գնելու և վաճառելու նշված բաժնետոմսերը:
Առաջնային հրապակային առաջարկի ընթացքում ընկերությունը տեղաբաշխել է 8 միլիարդ 240 միլիոն դրամ արժողությամբ 40 միլիոն բաժնետոմս։ Տեղաբաշխման արդյունքում շուրջ 1000 ներդրողներ դարձան Team Telecom Armenia-ի բաժնետեր։
«Սա պատմական իրադարձություն է Հայաստանի տելեկոմ ոլորտի համար․ առաջին անգամ է, որ հեռահաղորդակցության օպերատորը մուտք է գործում Հայաստանի կապիտալի շուկա՝ ցուցակվելով ֆոնդային բորսայում։ Մեր թիմը կարողացավ իրականացնել նախագիծ, որը տարիներ առաջ շատ հեռուն թվացող միտք էր, իսկ այսօր իրականություն, որը վստահ եմ՝ ակտիվացնելու է մեր երկրի կապիտալի շուկան և ձևավորելու է ներդրումներ կատարելու նոր մշակույթ»,- նշեց Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Շնորհավորում եմ Team Telecom Armenia-ին նման խիզախություն դրսևորելու համար, քանի որ նման որոշում կայացնելը և հետագայում դրա հաջողված իրականացումը պահանջում է խիզախություն և պրոֆեսիոնալ իրագործում։ Իրականում հաջողակ են այն ընկերությունները, որոնք չեն վախենում դառնալ հաշվետու հասարակության առջև։ Այժմ Team Telecom Armenia-ն հանրային ընկերություն է և հասանելի է ներդրողների լայն շերտերին: Հուսով եմ՝ սա կդառնա դրական ազդակ հայաստանյան գործարար միջավայրում, և այլ ընկերություններին ևս կդրդի այս եղանակով միջոցներ  ներգրավել և դառնալ հանրային կարևորության ընկերություններ»,- ասաց Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը:
Ներգրավված միջոցները Team Telecom Armenia-ն ուղղելու է Հայաստանի ողջ տարածքում օպտիկամանրաթելային NGN ցանցի ընդլայնմանը, 5G բջջային ցանցի կառուցմանը և միջազգային նոր կապուղիների ակտիվացմանը։ Աշխատելով թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ ընկերությունը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնելու ժամանակակից թվային գործիքների ու լուծումների ներդրմանը և այլ հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը։
Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել Հայաստանի ֆոնդային բորսայի առևտրային համակարգի միջոցով` մոտենալով Հայաստանի ֆոնդային բորսայի անդամ հանդիսացող ցանակացած բանկ կամ ներդրումային ընկերություն, բացելով բրոքերային հաշիվ և ներկայացնելով բաժնետոմսի ձեռք բերման հայտ: Մանրամասները՝ www.amx.am։

The shares of Team Telecom Armenia became freely negotiable by being listed on the Armenian Stock Exchange
After placement through an initial public offering, the shares of Team Telecom Armenia were officially listed on the Armenian Stock Exchange, entering the free market. From now on, all individuals and legal entities can buy and sell the mentioned shares through the Armenian Stock Exchange trading system through the mediation of market participants.
During the initial public offering, the company allocated 40 million shares worth 8 billion 240 million AMD. As a result of the placement, around 1,000 investors became shareholders of Team Telecom Armenia.
"This is a historic event for Armenia's telecom sector. It was the first time a telecommunications operator entered Armenia's capital market by listing on the stock exchange. Our team was able to implement a project that, many years ago, seemed like a far-fetched idea. Still, today, it is a reality, which I am sure will activate the capital market of our country and form a new culture of investing," said Hayk Yesayan, General Director of Team Telecom Armenia.
"I congratulate Team Telecom Armenia for showing such courage because making such a decision and its successful implementation require courage and professional implementation. Successful companies are those that are not afraid to be accountable to society. Team Telecom Armenia is a public company and is available to a wide range of investors. I hope this will become a positive impulse in the Armenian business environment and encourage other companies to attract funds in this way and become companies of public importance," said Hayk Yeganyan, CEO of the Armenian Stock Exchange.
Team Telecom Armenia will direct the funds to expand the fiber-optic NGN network throughout Armenia, construct the 5G mobile network, and activate new international channels. Working in the field of digital technologies, the company will also pay great attention to the introduction of modern digital tools and solutions and the implementation of other ambitious projects.
Team Telecom Armenia shares can be purchased through the trading system of the Armenian Stock Exchange by approaching any bank or investment company member of the Armenian Stock Exchange, opening a brokerage account, and submitting a share purchase request. Details: www.amx.am.