2024 թվականի պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերում, ինչպես եւ նախորդ տարիներին, կշարունակեն գերակայել սոցիալական բնույթի ծախսերը (սոցիալական պաշտպանություն, կրթություն, առողջապահություն): Այս ծախսերին նախատեսվում է ուղղել 1 տրիլիոն 255 միլիարդ դրամ` 25%-ով ավել քան սպասվում է 2023 թվականին։
2024 թվականին կառավարությունը նախատեսում է պաշտպանության ոլորտին հատկացնել 557 միլիարդ դրամ, ինչը կազմում է պետական բյուջեի ընդհանուր ծախսերի 17%-ը եւ 5%-ով գերազանցում է 2023 թվականին սպասվող ծախսերի մեծությունը:
Ծախսերի հաջորդ խոշոր խումբը կառավարության պարտքի սպասարկումն է, որին նախատեսվում է ուղղել 323 միլիարդ դրամ կամ ընդհանուր ծախսերի 10%-ը։

На какие направления будут направлены расходы государственного бюджета?
В общих расходах государственного бюджета 2024 года, как и в предыдущие годы, продолжат преобладать расходы социального характера (социальная защита, образование, здравоохранение). На эти расходы планируется выделить 1 триллион 255 миллиардов драмов, что на 25% больше, чем было выделено в 2023 году.
В 2024 году правительство планирует выделить оборонному сектору 557 млрд драмов, что составляет 17% от общих расходов госбюджета и на 5% превышает сумму расходов, выделенных в 2023 году.
Следующей по величине группой расходов является обслуживание долга правительства, на которое запланировано 323 млрд драмов или 10% от общих расходов.