Նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 27-ին հանդիպել է ԱԱՊՀ (Ամերիկայի Առևտրի Պալատը Հայաստանում) խորհրդի անդամների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ ընթացիկ տնտեսական տարվա արդյունքներն ամփոփելու և 2024 թվականի ծրագրերը քննարկելու նպատակով։
Նախարարը մասնակիցներին ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը, մակրոտնտեսական ցուցանիշները, տնտեսության զարգացման հիմնական միտումներն ու 2024 թ. տնտեսական աճի մարտահրավերները, ընթացիկ ու մշակման փուլում գտնվող խոշոր նախագծերը։
Վահան Քերոբյանն անդրադարձել է նաև ներդրումային և արտահանման քաղաքականությանը, տնտեսության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, օրենքների կիրարկման խնդիրներին, արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորություններին ու մարտահրավերներին։ Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատասխանել է մասնակիցների հարցերին, տվել պարզաբանումներ։
ԱԱՊՀ-ն առաջատար բիզնես ասոցիացիա է, որը Հայաստանում հիմնադրվել է 2000թ. և ներկայումս ներկայացնում է Հայաստանի տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում գործող ավելի քան 175 տեղական և օտարերկրյա փոքր, միջին և խոշոր ընկերությունների շահերը: ԱԱՊՀ-ի նպատակն է խթանել արտաքին և ներքին ներդրումների իրականացումը Հայաստանում և խրախուսել բիզնեսի համար առավել նպաստավոր միջավայրի ձևավորմանը։

Керобян встретился с членами правления Американской торговой палаты в Армении
27 декабря министр Ваан Керобян встретился с членами правления Американской торговой палаты в Армении и представителями бизнес-сообщества с целью подведения итогов текущего экономического года и обсуждения планов на 2024 год.
Министр представил участникам план Минэкономики на 2023 год, отчет о деятельности, макроэкономические показатели, основные тенденции экономического развития проблемы экономического роста 2024 года, текущие и крупные проекты, находящиеся на стадии разработки.
Ваан Керобян коснулся также инвестиционной и экспортной политики, реформ, реализованных в экономическом секторе, проблем правоохранительной деятельности, возможностей и вызовов, которые предоставляет искусственный интеллект. В ходе встречи министр ответил на вопросы участников и дал разъяснения.
Американская торговая палата в Армении– ведущая бизнес-ассоциация, основанная в Армении в 2000 году и в настоящее время представляет интересы более 175 местных и иностранных малых, средних и крупных компаний, работающих практически во всех отраслях экономики Армении. Целью бизнес-ассоциации является содействие иностранным и внутренним инвестициям в Армении и содействие созданию более благоприятной среды для бизнеса.