Նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 27-ին հանդիպել է ԱԱՊՀ (Ամերիկայի Առևտրի Պալատը Հայաստանում) խորհրդի անդամների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ ընթացիկ տնտեսական տարվա արդյունքներն ամփոփելու և 2024 թվականի ծրագրերը քննարկելու նպատակով։
Նախարարը մասնակիցներին ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարարության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը, մակրոտնտեսական ցուցանիշները, տնտեսության զարգացման հիմնական միտումներն ու 2024 թ. տնտեսական աճի մարտահրավերները, ընթացիկ ու մշակման փուլում գտնվող խոշոր նախագծերը։
Վահան Քերոբյանն անդրադարձել է նաև ներդրումային և արտահանման քաղաքականությանը, տնտեսության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, օրենքների կիրարկման խնդիրներին, արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորություններին ու մարտահրավերներին։ Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատասխանել է մասնակիցների հարցերին, տվել պարզաբանումներ։
ԱԱՊՀ-ն առաջատար բիզնես ասոցիացիա է, որը Հայաստանում հիմնադրվել է 2000թ. և ներկայումս ներկայացնում է Հայաստանի տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերում գործող ավելի քան 175 տեղական և օտարերկրյա փոքր, միջին և խոշոր ընկերությունների շահերը: ԱԱՊՀ-ի նպատակն է խթանել արտաքին և ներքին ներդրումների իրականացումը Հայաստանում և խրախուսել բիզնեսի համար առավել նպաստավոր միջավայրի ձևավորմանը։

Kerobyan met with the board members of the American Chamber of Commerce in Armenia
On December 27, Minister Vahan Kerobyan met with members of the board of the American Chamber of Commerce in Armenia and business community representatives to summarize the results of the current economic year and discuss the plans for 2024.
The minister presented to the participants the 2023 activity report of the Ministry of Economy, macroeconomic indicators, the main economic development trends, the challenges of economic growth in 2024, and current and significant projects under development.
Vahan Kerobyan also referred to the investment and export policy, the reforms implemented in the economic sector, the problems of law enforcement, and the opportunities and challenges provided by artificial intelligence. During the meeting, the minister answered the participants' questions and gave clarifications.
AAPF is a leading business association founded in Armenia in 2000. It represents the interests of more than 175 local and foreign small, medium, and large companies operating in almost all branches of the Armenian economy. The goal of the National Investment Fund is to promote foreign and domestic investments in Armenia and to encourage creating a more favorable environment for business.