ՀՌՀ-ն արձագանքել է ՌԴ դեսպանատանը
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը մեկնաբանություն է տարածել ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի «Sputnik Արմենիա» ռադիոյի հեռարձակումը դադարեցնելու որոշման առնչությամբ, որում ափսոսանք է հայտնում կարգավորող մարմնի կայացրած վճռի վերաբերյալ, քանի որ սահմանափակվում է «հայ ունկնդրի` իր նախընտրած աղբյուրից տեղեկատվություն ստանալու բացարձակ իրավունքը»: Դեսպանությունը հանձնաժողովի որոշումը գնահատում է նաև որպես զիջում նրանց, ովքեր «գնալով ավելի բարձր են խոսում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ավանդական, փոխշահավետ և փոխհարգալից դաշնակցային հարաբերությունների խզման օգտին»։
Դեսպանատան վերոնշյալ մեկնաբանության կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում լրացուցիչ պարզաբանում ներկայացնել ՀՌՀ-ի որոշման վերաբերյալ։
Այս տարվա դեկտեմբերի 20-ի N111-Ա որոշմամբ հանձնաժողովը 30 օրով կասեցրել է «Ռադիո Տոսպա» ՓԲԸ-ի հեռարձակման լեցենզիան (ոչ «Sputnik Արմենիա» ռադիոյի, որի գործունեության կարգավորումները  ՀՌՀ-ի գործառույթներից դուրս է, և որը շարունակում է իր գործունեությունը Հայաստանի բոլոր մեդիահարթակներում՝ բացառությամբ հանրային մուլտիպլեքսի): 2017 թվականին Հայաստանին պատկանող հաճախականությունների սահմանափակ տիրույթում հեռարձակման լիցենզիա ստանալով՝ «Ռադիո Տոսպա»-ն պարտավորվել է խստորեն պահպանել ինչպես Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը, այնպես էլ լիցենզիայի պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները։ Սակայն «Ռադիո Տոսպա»-ի կողմից վերահեռարձակվող «Ուրբաթ Տիգրան Քեոսայանի հետ» հաղորդաշարի բովանդակությունը բազմիցս կոպտորեն խախտել է թե՛ Հայաստանի օրենսդրությունը և թե՛ ակնհայտ հակասություն ունեցել դեսպանատան հիշատակած «Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ավանդական, փոխհարգալից դաշնակցային հարաբերություններ» մեկնաբանության հետ:
Իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակում հանձնաժողովն ապահովել և ապահովում է «հայ ունկնդրի՝ իր ընտրած աղբյուրից տեղեկատվություն ստանալու բացարձակ իրավունքը»։ Սակայն «ատելության խոսքով», սպառնալիքներով, ապատեղեկատվությամբ, հազիվ քողարկված բռնության կոչերով, օրենքը բազմիցս խախտող «Ուրբաթ Տիգրան Քեոսայանի հետ» հաղորդաշարը վարողի մենախոսություններում բացակայում է տարրական հարգանքը դաշնակից երկրի, նրա ժողովրդի, ղեկավարության հանդեպ, և նույնիսկ մեծ երևակայության դեպքում դժվար է այն «տեղեկատվության աղբյուր» անվանելը։ Հատկապես անհանգստացնող է այն փաստը, որ այդպիսի բովանդակությունը հեռարձակում է ռուսական պետական ​​լրատվամիջոցը:
Հիասթափեցնող է նաև «Ռադիո Sputnik»-ի և «Ռոսիա սեգոդնյա» միջազգային լրատվական գործակալության ղեկավարության արձագանքը հայկական կարգավորիչ մարմնի որոշմանը։ Այդպիսի իրավիճակներում, եթե ոչ ներողություն խնդրելու, ապա գոնե կառուցողական երկխոսության միջոցով հետայսու նմանօրինակ միջադեպերը բացառելու պատրաստակամության փոխարեն «Ռադիո Sputnik»-ի խմբագրական քաղաքականության պատասխանատուները սահմանափակվեցին՝ «դաշնակից Հայաստանին» ուղղված ոչ բարեզուսպ հայտարարություններով և Հայաստանի իշխանություններին և կարգավորող մարմնին  «ազատ խոսքի ճնշման» մեղադրանք ներկայացնելով»:

КТР РА ответила посольству России
Посольство России в Армении распространило комментарий в связи с «решением Комиссии по телевидению и радио РА о приостановке вещания радио «Sputnik Армения»», в котором выражает сожаление по поводу вердикта регулятора, ограничивающим «безусловное право армянского слушателя получать информацию из источника по своему выбору».
Посольство также расценивает решение комиссии как уступку «тем, кто все громче выступает за разрыв традиционных, взаимовыгодных и взаимоуважительных союзнических отношений России и Армении».
В связи с вышеупомянутым комментарием Посольства считаем необходимым предоставить дополнительные разьяснения по поводу решения КТР.
Комиссия решением N111-А от 20 декабря с.г. приостановила на 30 дней лицензию на вещание ЗАО «Радио Тоспа» (а не радио «Sputnik Армения», которая не является субьектом регулятивных функций КТР и продолжает вещание на всех медиаплощадках Армении кроме публичного мультиплекса). Получив в 2017 году лицензию на вещание в ограниченном частотном ресурсе, «Радио Тоспа» тем самым обязалась неукоснительно соблюдать как законодательство Республики Армения, так и взятые на себя лицензионным соглашением обязательства. Однако содержание ретранслируемой «Радио Тоспа» программы «Пятница с Тиграном Кеосаяном» неоднократно и грубо нарушала как армянское законодательство, так и вступала в явное противоречие с упомянутыми в комментарии Посольства «традиционными, взаимоуважительными союзническими отношениями России и Армении»:
Комиссия в рамках своих конституционных полномочий обеспечивала и обеспечивает «безусловное право армянского слушателя получать информацию из источника по своему выбору». Однако наполненные «языком вражды», угроз, дезинформации, едва закамуфлированных призывов к насилию монологи ведущего программы «Пятница с Тиграном Кеосаяном», отсутствие в них элементарного уважения к стране-союзнику, его народу и руководству, даже при большом воображении трудно назвать «источником информации». Особо огорчает тот факт, что подобное содержание транслирует российская государственная медиаорганизация.
Вызывает сожаление и реакция руководства «радио Sputnik» и МИА «Россия сегодня» на решение армянского регулятора. Вместо подобающих в таких ситуациях если не извинениях, то, по крайней мере, выражениях готовности путем конструктивного диалога исключить в будущем подобные инциденты, ответственные за редакционную политику «Радио Sputnik» лица ограничились некорректными высказываниями в адрес «союзнической Армении» и обвинениями армянских властей и регулятора в «подавлении свободы слова».