ՆԳՆ ջրային պարեկների և ձկնորսների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո ձերբակալված 26 ձկնորսներից 25-ն ազատ են արձակվել արգելանքից։ Այս մասին Radar Armenia-ին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը:
Նշվում է, որ մեկ անձի ներկայացվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցավոր արարքը կատարելու համար։ Դատարան միջնորդություն է ներայացվել ձկնորսի նկատմամբ կալանքը որպե խափանման միջոց ընտրելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս և մի քանի գյուղերի ձկնորսների միջև միջադեպ էր տեղի ունեցել Սևանից ձկնորսություն իրականացնելու արգելքի պատճառով։ Դիմակավորված ձկնորսները պարեկների վրա բենզինով լցված շշեր ու փայտեր էին նետել:

25 арестованных рыбаков Норатуса освобождены. СК
После инцидента между водными патрулями МВД и рыбаками 25 из 26 арестованных рыбаков были освобождены из-под стражи. Об этом Radar Armenia сообщил пресс-секретарь Следственного комитета РА Гор Абрамян.
Отмечается, что одному лицу предъявлено обвинение в совершении преступного деяния, предусмотренного частью 2 статьи 452 УК РА. В суд подано ходатайство об избрании в отношении рыбака меры пресечения в виде ареста.
Напомним, что между патрульными Норатуса Гегаркуникской области и рыбаками нескольких сел произошел инцидент из-за запрета на рыбалку в Севане. Рыбаки в масках забросали патрульных бутылками с бензином и палками.