Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի որոշմամբ՝ առաջին անգամ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից պատժի մնացած մասը Հայաստանի Հանրապետությունում կրելու նպատակով իրականացվել է ՀՀ քաղաքացու փոխանցում:
Նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն իրավական փոխօգնության ոլորտում համագործակցում են «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» համաձայնագրի շրջանակներում: Համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս պետություններից մեկի տարածքում հանցագործություն կատարած և ազատազրկման ձևով պատժի դատապարտված անձանց տեղափոխել իրենց քաղաքացիության երկիր՝ պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով։
Դատապարտյալների փոխանցման հարցերով կենտրոնական մարմին է հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության կողմից ՀՀ արդարադատության նախարարությունը: ՀՀ-ից ԻԻՀ մինչ օրս մի քանի տասնյակ դատապարտյալներ են փոխանցվել իրենց քաղաքացիության երկիր, սակայն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ՀՀ քաղաքացու փոխանցում չի իրականացվել, ուստի չնայած օբյեկտիվ պատճառներին համաձայնագիրը երկու երկրների միջև միայն միակողմանի էր գործել։

Впервые армянского осужденного переправили из Ирана в Армению
Решением министра юстиции Республики Армения впервые гражданин Республики Армения был переведен из Исламской Республики Иран для отбывания оставшейся части наказания в Республике Армения.
Отмечается, что Республика Армения и Исламская Республика Иран сотрудничают в сфере взаимной правовой помощи в рамках соглашения «Передача осужденных». Соглашение предусматривает возможность передачи лиц, совершивших преступление на территории одного из государств и приговоренных к лишению свободы для отбывания оставшейся части наказания в стране своего гражданства.
Министерство юстиции Республики Армения является центральным органом по переводу осужденных. Несколько десятков осужденных были переведены из РА в Иран в страну их гражданства, однако ни один гражданин РА не был переведен из Исламской Республики Иран, поэтому, несмотря на объективные причины, соглашение между двумя странами было лишь односторонним.