Համացանցում գործի է դրվել հանցավոր նոր մեխանիզմ․ ՔԿ-ն զգուշացնում է
Համացանցում գործի է դրվել հանցավոր նոր մեխանիզմ, որով ՀՀ քաղաքացիներից արդեն իսկ հափշտակվել է 500 հազար դոլարից ավելի գումար։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
2022-ի վերջերից սոցիալական ցանցերում տարածված գովազդներով քաղաքացիներին առաջարկվում է գրանցվել իբր եկամտաբեր ներդրումային ծրագրերում ու որոշակի գումար ներդնելով ստանալ անհամեմատ բարձր շահույթ։ Գրավչությունը բարձրացնելու և արժանահավատության պատրանք ստեղծելու նպատակով, սոցիալական ցանցերով տարածվող գովազներում, արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, օգտագործվում են հանրաճանաչ մարդկանց պատկերներ, հայտնի ընկերությունների անվանումներ և պատկերանշաններ։
Նշված մեխանիզմով խարդախության հեղինակները հարյուրավոր անձանցից հափշտակել են ոչ միայն վերջիններիս կողմից որպես ներդրում կատարված, այլև նրանցից տարբեր պատրվակներով ստացած գումարները։ՀՀ քննչական կոմիտեն քաղաքացիներին զգուշացնում է ներդրում կատարելուն ուղղված ցանկացած առաջարկ ընդունելուց առաջ նախ ստուգել դրա հավաստիությունը, զերծ մնալ ոչ պաշտոնական կայքերում հրապարակվող և չափազանց գրավիչ ու որևէ տեսակի ջանասիրություն ու աշխատանք չպահանջող առաջարկներին արձագանքելուց: Ստուգեք, որ ներդրումային առաջարկ անող ընկերություններն ունենան Կենտրոնական բանկի կամ իրական բանկերի ու կազմակերպությունների միայն պաշտոնական կայքերում տեղադրված և փաստացի առկա լիցենզիա։

В Интернете запущен новый преступный механизм. СК предупреждает
В Интернете введен в действие новый преступный механизм, с помощью которого у граждан РА уже украдено более 500 тысяч долларов. Об этом сообщает Следственный комитет РА.
Гражданам предлагают подписаться на якобы выгодные инвестиционные программы и получить относительно высокую прибыль, вложив определенную сумму денег. В целях повышения привлекательности и создания иллюзии достоверности в рекламных объявлениях, распространяемых в социальных сетях с использованием технологий искусственного интеллекта, используются изображения известных людей, названия и логотипы известных компаний.
С помощью указанного механизма авторы мошенничества похитили у сотен людей не только деньги, которые они заработали в качестве инвестиций, но и деньги, полученные от них под разными предлогами.Следственный комитет РА предупреждает граждан, прежде чем принимать любые предложения, направленные на инвестирование,проверять их достоверность, держаться подальше от чрезвычайно привлекательных и опубликованных на неофициальных сайтах, а также от ответов на предложения, не требующие какого-либо усердия и труда. Проверьте наличие у компаний, банков и организаций, делающих инвестиционное предложение, действующей лицензии, размещенной только на официальных сайтах ЦБ.