«Սպուտնիկ Արմենիա»-ի ռադիոյի հեռարձակումը 30 օրով կասեցվել է
Այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը գումարել է նիստ, օրակարգում՝ «ՏՈՍՊԱ» ՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՄԲԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ ՓԲ ընկերության նկատմամբ վարչական ակտերի ընդունման վերաբերյալ հարցերը (երկու վարչական վարույթ)։
Նիստի օրակարգի հաստատումից հետո ներկայացնելով հարցերը, նշվեց, որ Հանձնաժողովը Լսողական մեդիածառայություն մատուցող «ՏՈՍՊԱ» ՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈւԹՅԱՆ ԽՄԲԱԳՐՈւԹՅՈւՆ ՓԲ ընկերության կողմից հեռարձակվող «ՍՊՈՒՏՆԻԿ ԱՐՄԵՆԻԱ» լսողական ծրագրի ձայնագրության մշտադիտարկման արդյունքում արձանագրել է առաջին վարչական վարույթի դեպքում Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի, իսկ երկրորդի դեպքում Օրենքի՝ 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ և 3-րդ կետերի պահանջների խախտման հատկանիշներ:
Հանձնաժողովը Լսողական ծրագրեր հեռարձակողի նկատմամբ հարուցել է վարչական վարույթներ՝ հիմք ընդունելով Հանձնաժողովի կողմից Հեռարձակողի գործունեության մշտադիտարկման արդյունքների հիման վրա կազմված մշտադիտարկման իրականացման արձանագրությունները:
Ըստ կազմված արձանագրության՝ Ընկերության կողմից հեռարձակվող «Սպուտնիկ Արմենիա» լսողական ծրագրի «Ուրբաթը Տիգրան Քեոսայանի հետ» հաղորդման 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի եթերի ընթացքում հաղորդման հեղինակն ու վարողը ծաղրական և նսեմացուցիչ ձևակերպումներով է անդրադարձել Հայաստանի Հանրապետությանն ու ժողովրդին, տալով գնահատականներ, որի բարոյական իրավունքն օտարերկրյա քաղաքացի հանդիսացող քաղաքական մեկնաբանն ու հաղորդավարը չունի: Արձանագրվել է նաև, որ հաղորդման ընթացքում հնչեցվել են օրենսդրությամբ արգելված արարքների կոչերի տարածում:
Հարուցված երկրորդ վարչական վարույթի նյութերը ներկայացնելիս նշվեց, որ Հեռարձակողի կողմից «Աբովյան թայմ» հաղորդման հեռարձակման ընթացքում հնչեցվել են այնպիսի կարծիքներ և պնդումներ, որոնք ոչ միայն չեն համապատասխանում իրականությանը, այլև ՀՀ ժողովրդի շրջանում առերևույթ խուճապ առաջանցող են։ Արձանագրվել է նաև, որ հաղորդման ընթացքում հնչեցվել են ոչ հավաստի կամ հավաստիության բավարար չափ չունեցող, չստուգված աղբյուրներից սնվող տեղեկություններ:
Առաջին վարչական վարույթի շրջանակներում հանձնաժողովը ղեկավարվելով «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որոշեց կիրառել վարչական տույժ՝ կասեցնել «ՏՈՍՊԱ» ՌԱԴԻՈԸՆԿԵՐՈՒԹՅԱՆ ԽՄԲԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ ՓԲ ընկերության լիցենզիայի գործողությունը՝ 30 օր ժամկետով, իսկ երկրորդ վարչական վարույթի շրջանակում՝ կիրառել Օրենքի 58-րդ հոդվածի 18-րդ մասով սահմանաված տույժը՝ տուգանելով հասույթի 0.02 տոկոսի, բայց ոչ պակաս, քան սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափով:

Радиовещание "Спутник Армения" приостановлено на 30 дней
Сегодня, 20 декабря, Комиссия по телевидению и радио провела заседание, на повестке дня: вопросы принятия административных актов (два административных производства) в отношении РЕДАКЦИИ РАДИОКОМПАНИИ "ТОСПА" .
Комиссия возбудила административное дело в отношении вещателя программ прослушивания на основании протоколов контроля, составленных Комиссией по результатам контроля за деятельностью вещателя.
Согласно подготовленному протоколу, во время выхода в эфир 17 ноября 2023 года программы прослушивания "Пятница с Тиграном Кеосаяном", транслируемой компанией "Sputnik Армения", автор и ведущий передачи "допустил ироничные и унижающие честь и достоинство страны и народа высказывания, не имея на это "морального права" как иностранный гражданин". Также зафиксировано, что во время передачи транслировались призывы к действиям, запрещенным законодательством.
При представлении материалов второго административного производства было отмечено, что в ходе эфира программы "Время Абовяна" со стороны телекомпании были озвучены такие мнения и претензии, которые не только не соответствуют действительности, но и вызывают панику среди народа РА. Также зафиксировано, что во время передачи транслировалась недостоверная или недостаточно достоверная информация из непроверенных источников.
В рамках первого административного производства комиссия, руководствуясь частью 1 статьи 9 Закона «Об аудиовизуальных СМИ», приняла решение о применении административного взыскания о приостановлении действия лицензии РЕДАКЦИОННОГО ОБЩЕСТВА «РАДИОКОМПАНИЯ «ТОСПА»» сроком на 30 дней, а в рамках второго административного производства применить наказание, установленное частью 18 статьи закона 58  - штрафом в размере 0,02 процента дохода, но не менее 500-кратного от установленного минимального размера оплаты труда.