Յասմին Դում-Թրագուտը պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի» մեդալով
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Զալցբուրգի համալսարանի Քրիստոնյան Արևելքի հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Յասմին Դում-Թրագուտին (Ավստրիա):
Ողջունելով հյուրին նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նրան հայագիտության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայագիտության զարգացման, պատմական փաստերի արձանագրման և կեղծիքների դեմ պայքարելու հնարավորությունների վերաբերյալ հարցեր:
Հանրապետության նախագահը գիտնականի ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտության վրա:
Հանդիպմանը նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հայ-ավստրիական բարեկամական հարաբերությունների և հայագիտության զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար պարգևատրել է Յասմին Դում-Թրագուտին «Մովսես Խորենացի» մեդալով:

Ясмин Дум-Трагут награждена медалью «Мовсес Хоренаци»
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял директора Института христианского востоковедения Зальцбургского университета Ясмин Дум-Трагут (Австрия).
Приветствуя гостя, президент поблагодарил его за значительный вклад в развитие арменоведения.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с развитием арменоведения, фиксированием исторических фактов и возможностями борьбы с ложью.
Президент республики обратил внимание ученого на необходимость защиты армянского историко-культурного наследия в Нагорном Карабахе.
На встрече президент Ваагн Хачатурян наградил Ясмин Дум-Трагут медалью «Мовсес Хоренаци» за большой вклад в развитие армяно-австрийских дружественных отношений и арменоведения.