Նեպալի ԱԳ նախարարն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Նեպալի ԱԳ նախարար Նարայան Պրակաշ Սաուդի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ուղեկցել է դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև: Էդիտա Գզոյանն անդրադարձել է նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրեց Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը:
Նեպալից ժամանած հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Նրանք շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո Նեպալի ԱԳ նախարար Նարայան Պրակաշ Սաուդին գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր:

The delegation led by Nepal's Foreign Minister, Narayan Prakash Saud, visited the Armenian Genocide Memorial. Edita Gzoyan, acting director of the Armenian Genocide Museum-Institute, welcomed the guests. He accompanied the guests to the Armenian Genocide Memorial, presenting the history of the creation of the memorial.
The director of AGMI also referred to the three khachkars placed in memory of the Armenians who died in the massacres organized by the Azerbaijani government in Sumgait, Kirovabad (Gandzak), and Baku in the last century in the territory of Tsitsernakaberd and the stories of the five freedom fighters who were buried in front of Hushapat during the Artsakh war, stressing the connection between what happened and the Armenian Genocide. Edita Gzoyan also referred to the historical and legal aspects of the Artsakh issue and presented Azerbaijan's anti-Armenian actions and propaganda.
The guests from Nepal placed flowers near the eternal fire and observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide. They also toured the Armenian Genocide Museum, where they got acquainted with the permanent and temporary exhibitions, after which the Minister of Foreign Affairs of Nepal, Narayan Prakash Saudi, made a note in the memorial book of the honored guests. Expressing gratitude for the visit, Acting Director of the Armenian Genocide, Edita Gzoyan, presented books about the Armenian Genocide to the honored guest.