Նեպալի ԱԳ նախարարն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Նեպալի ԱԳ նախարար Նարայան Պրակաշ Սաուդի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ուղեկցել է դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև: Էդիտա Գզոյանն անդրադարձել է նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրեց Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը:
Նեպալից ժամանած հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Նրանք շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո Նեպալի ԱԳ նախարար Նարայան Պրակաշ Սաուդին գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր:

Министр иностранных дел Непала посетил Мемориал Геноцида армян
Делегация во главе с министром иностранных дел Непала Нараяном Пракашем Саудом посетила Мемориал Геноцида армян. Гостей приветствовала исполняющая обязанности директора Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян. Он сопровождал гостей к Мемориалу Геноцида армян, представив историю создания мемориала.
И.О. директора МИГА также рассказала историю трех хачкаров, воздвигнутых на территории мемориального комплекса Цицернакаберд в память об армянах, погибших в резне, организованной азербайджанским правительством в городах Сумгаит, Кировабад (Гандзак), Баку в прошлом веке, и истории пяти борцов за свободу во время Арцахской войны, похороненных около Стены памяти, подчеркнув тем самым связь между случившимися событиями и Геноцидом армян. Эдита Гзоян также отметила историко-правовые аспекты Арцахской проблемы, представила антиармянские действия и пропаганду Азербайджана.
Гости из Непала возложили цветы к вечному огню и почтили минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян. Они также осмотрели Музей Геноцида армян, где ознакомились с постоянной и временной экспозициями, после чего министр иностранных дел Непала Нараян Пракаш Сауди сделал запись в книге памяти почетных гостей. Выразив благодарность за визит, исполняющая обязанности директора МИГА Эдита Гзоян подарила высокому гостю книги о Геноциде армян.