Ռուսական կողմն ընդունել է հայկական կողմից արձանագրված խախտումների փաստը. հայտարարություն
2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Երևանում տեղի են ունեցել երկկողմ խորհրդակցություններ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և ՌԴ թվային զարգացման, կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարարությունների միջև՝ ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված զանգվածային հեռահաղորդակցության ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի դրույթների պահպանման շուրջ:
Խորհրդակցության ընթացքում հայկական կողմը նշել է, որ ՀՀ հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը արձանագրել է Համաձայնագրի 5-րդ հոդվածի խախտումներ: Ռուսական կողմն ընդունել է այդ փաստը, և արդյունքում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն:
Արձանագրվել է հետևյալը՝
1.  Ռուսական կողմն ընդունել է հայկական կողմից արձանագրված  խախտումների փաստը:
2.  Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկել համաձայնագրի բոլոր կետերի պատշաճ պահպանման ուղղությամբ:

Российская сторона признала факт нарушений, зафиксированных армянской стороной. Заявление
14 декабря 2023 года в Ереване состоялись двусторонние консультации между Министерством высокотехнологической промышленности Республики Армения и Министерством цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации по вопросу выполнения положений Соглашения о сотрудничестве в сфере массовых коммуникаций между РА и РФ.
В ходе консультации армянская сторона отметила, что Комиссия по телевидению и радио РА зафиксировала нарушения статьи 5 Соглашения. Российская сторона признала этот факт, в результате чего было подписано совместное заявление.