Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Կանադայի հետ աճել է 2․4 անգամ
Նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը։
Հանդիպման սկզբում Վահան Քերոբյանը համառոտ ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթություններն ու ոլորտի արդիականացման նպատակով կիրառվող պետական օժանդակության գործիքակազմը։
Նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նաև Հայաստանում ստեղծված բարենպաստ գործարար և ներդրումային միջավայրին, տնտեսության դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
Այնուհետև քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, տնտեսության տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Համաձայն ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Կանադայի հետ, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, 2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է 77․8 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 2․4 անգամ։

On December 13, Minister Vahan Kerobyan received Canada's Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador to Armenia, Andrew Turner. The Chairman of the Tourism Committee, Sisian Boghosian, was also present at the meeting.
At the beginning of the meeting, Vahan Kerobyan briefly presented the priorities of Armenia's economy and the tools of state assistance used to modernize the sector.
In his speech, the minister also referred to the favorable business and investment environment in Armenia and the steps taken toward economic diversification.
Then, the prospects of bilateral cooperation were discussed in different economic directions, including agriculture and tourism.
According to the data of the Statistical Committee of the Republic of Armenia, the trade turnover of Armenia with Canada, according to the characteristics of the country of origin, amounted to 77.8 million USD in January–October 2023, increasing by 2.4 times compared to the same period of the previous year.