Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Կանադայի հետ աճել է 2․4 անգամ
Նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը։
Հանդիպման սկզբում Վահան Քերոբյանը համառոտ ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթություններն ու ոլորտի արդիականացման նպատակով կիրառվող պետական օժանդակության գործիքակազմը։
Նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նաև Հայաստանում ստեղծված բարենպաստ գործարար և ներդրումային միջավայրին, տնտեսության դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
Այնուհետև քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, տնտեսության տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Համաձայն ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Կանադայի հետ, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, 2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է 77․8 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 2․4 անգամ։

Товарооборот Армении с Канадой увеличился в 2,4 раза
13 декабря министр Ваан Керобян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Канады в Армении Эндрю Тернера. На встрече присутствовала также председатель комитета по туризму Сисиан Погосян.
В начале встречи Ваан Керобян кратко представил приоритеты экономики Армении и инструменты государственной помощи, используемые для модернизации отрасли.
В своем выступлении министр также коснулся созданной в Армении благоприятной деловой и инвестиционной среды, шагов, предпринятых в направлении диверсификации экономики.
Затем были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества по различным направлениям экономики, в том числе в сфере сельского хозяйства и туризма.
По данным Статистического комитета РА, товарооборот Армении с Канадой, согласно характеристике страны происхождения, в январе-октябре 2023 года составил 77,8 млн долларов США, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года в 2,4 раза.