«Բանակցությունների վերադառնալու դեպքում արագ արդյունքի կհասնենք». Միրզոյան
«Մենք մի քանի անգամ առիթ ունեցել ենք ասելու, որ մեծ մասը գործի, ըստ էության, արված է, եթե խոսում ենք պայմանագրի մասին և հիմա մեզ պետք է հանդիպել և պայմանավորվածությունների գալ, էական հարցի շուրջ վերջնական ձևակերպումների»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է բանակցությունների ֆորմատին, Միրզոյանը նշել է. «Եթե շատ բծախնդիր նայենք այս ձևաչափերի հարցին, մեր վերջին շրջանի երկու տարվա, երեք տարվա բանակցությունները եղել են երկկողմ, համենայն դեպս այդպես ենք հռչակել, ֆասիլիտացվել են միջազգային դերակատարների կողմից: Մենք կարծում ենք, որ այսպես էլ պետք է շարունակել: Ինչ-որ չափով դրանք արդեն ցույց են տվել իրենց արդյունավետությունը»։
ԱԳ նախարարի խոսքով, գործի մեծ մասն արված է. «Եթե մենք վերադառնանք ու նույն ընդունված մեխանիզմներով շարունակենք, մենք կկարողանանք արագ արդյունքի հասնել: Բացակայող կոմպոնենտը կամ այն բաղադրիչը, որ մենք կուզեինք տեսնել և որը կգա լրացնելու այս ամբողջ շղթան և հասցնելու տրամաբանական ավարտին, Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքական կամքն է, որը հիմա պետք է դրսևորվի կամ չդրսևորվի: Հուսամ կդրսևորվի»։

«Если мы вернемся к переговорам, мы быстро достигнем результата». Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян заявил, что Азербайджан должен вернуться за стол переговоров.
"Нам уже несколько раз приходилось говорить, что большая часть работы проделана, собственно, если мы говорим о соглашении, и теперь нам нужно встретиться и прийти к договоренностям, окончательным формулировкам по существенному вопросу ", - сказал он.
Что касается формата переговоров, Мирзоян отметил. «Если мы очень внимательно посмотрим на вопрос этих форматов, наши последние двухлетние, трехлетние переговоры были по сути двусторонними, и им безусловно способствовали международные игроки. Мы считаем, что так и должно продолжаться. В какой-то степени они уже показали свою эффективность».
По словам главы МИД, большая часть работы уже проделана. «Если мы вернемся и продолжим использовать те же принятые механизмы, мы сможем добиться быстрого результата. Недостающий компонент, или тот компонент, который мы хотели бы видеть и который завершит всю эту цепочку и доведет ее до логического завершения – это политическая воля руководства Азербайджана, которая должна проявиться или не проявиться сейчас. Надеюсь, проявится».