Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանը ծանոթացել է ISTRAC կենտրոնի գործունեությանը
Դեկտեմբերի 12-ին Հնդկաստանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աֆյանը Բենգալոր քաղաքում գտնվող Հնդկական տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպությունում (ISRO) մասնակցել է Հայաստանն առաջին անգամ ներկայացված ՄԱԿ-ի փոխկապակցված Տիեզերական գիտության և տեխնոլոգիաների կրթության Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան կենտրոնի (Centre for Space Science and Technology Education in Asia and the Pacific / CSSTEAP) կառավարիչների խորհրդի 28-րդ հանդիպմանը:
Որպես ՀՀ ներկայացուցիչ՝ Վ. Աֆյանը, ելույթ ունենալով խորհրդին Հայաստանի միանալու և անդամակցության ողջույնի խոսքով, ընդգծել է տվյալ բնագավառում հայկական կողմի իրականացրած, ինչպես նաև իրավապայմանագրային ու միջազգային գործակցության ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերի և ակնկալվող համագործակցության մասին:
Դեսպան Վահագն Աֆյանն այցելել է նաև ISRO-ի հեռաչափության, հետևման և հրամանատարական ցանց (ISRO Telemetry, Tracking and Command Network / ISTRAC), ծանոթացել կենտրոնի գործունեությանը, որտեղից իրականացված կառավարման շնորհիվ ընթացիկ տարվա օգոստոսին հնդկական «Չանդրայան-3» լուսնագնացն առաջին անգամ վայրէջք էր կատարել Լուսնի հարավային բևեռի մակերևույթի վրա։

The RA Ambassador to India got acquainted with the activities of the ISTRAC Center
On December 12, RA Ambassador to India Vahagn Afyan participated in the Center for Space Science and Technology Education in Asia and the Pacific, presented by Armenia for the first time at the Indian Space Research Organization (ISRO) in Bangalore. Pacific (CSSTEAP) at the 28th meeting of the Board of Governors.
As a representative of RA, V. Afyan, giving a speech welcoming Armenia's accession and membership to the council, emphasized the steps taken by the Armenian side in this field, the steps taken in the direction of legal and international cooperation, and the expected cooperation.
Ambassador Vahagn Afyan also visited the ISRO Telemetry, Tracking, and Command Network (ISTRAC) and got acquainted with the activities of the center, from which the Indian "Chandrayan-3" lunar rover landed for the first time in August of this year thanks to the management, on the surface of the south pole of the Moon.