ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է «Գյուլումյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» գործով որոշումը
Սույն թվականի դեկտեմբերի 7-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Գյուլումյանը և այլք ընդդեմ Հայաստանի» թիվ 25240/20 գործով որոշումը։ Եվրոպական դատարանը Սահմանադրական դատարանի նախկին երեք դատավորների և Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահի գանգատները ճանաչել է անընդունելի:
Ներկայացված գանգատները վերաբերում էին Սահմանադրական դատարանի նախկին երեք դատավորներ Ա․Գյուլումյանի, Հ․ Նազարյանի, Ֆ․ Թոխյանի և Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Հ․Թովմասյանի՝ «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի (արդար դատաքննության իրավունք), 8-րդ (անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունք), 14-րդ (խտրականության արգելք), 18-րդ (իրավունքների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառման սահմանները) և Կոնվենցիային կից 1-ին արձանագրության 1-ին (սեփականության իրավունք) հոդվածներով երաշխավորված իրավունքների խախտումներին։ Մասնավորապես դիմումատուները բողոքել են, որ զրկված են եղել իրենց պաշտոնների վաղաժամկետ դադարեցումը ներպետական մակարդակում վիճարկելու հնարավորությունից, և այդ դադարեցումը եղել է կամայական։ Դիմումատուների գանգատների վերաբերյալ ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել էր իր առարկությունները՝ պնդելով, որ գանգատն անընդունելի է և տեղի չի ունեցել դիմումատուների իրավունքների որևէ խախտում:
Եվրոպական դատարանն իր որոշմամբ արձանագրել է, որ ներկայացված գանգատներում բարձրացված պահանջները Կոնվենցիայի տեսանկյունից անընդունելի են ratione materiae՝ Կոնվենցիայի կողմից պաշտպանության ենթակա իրավունքի բացակայության հիմքով:

ЕСПЧ опубликовал решение по делу «Гюлумян и др. против Армении».
7 декабря текущего года Европейский суд по правам человека опубликовал решение по делу «Гюлумян и др. против Армении» № 25240/20. Европейский суд признал жалобы трех бывших судей Конституционного суда и бывшего председателя Конституционного суда неприемлемыми.
Поданные жалобы касались трех бывших судей Конституционного суда А.Гюлумяна, Г. Назарян, Ф. Тохян и бывшего председателя Конституционного суда Г. Товмасяна Европейской конвенции «О защите прав человека и основных свобод», статья 6, часть 1 (право на справедливое судебное разбирательство), статья 8 (право на уважение личной и семейной жизни), статья 14 (запрещение дискриминации), статья 18 (пределы применения ограничений прав) и статья 1 (право на собственность) Протокола 1 к Конвенции. В частности, заявители жаловались, что они были лишены возможности оспорить досрочное прекращение своих должностей на национальном уровне и что увольнение было произвольным. Правительство РА представило свои возражения на жалобы заявителей, утверждая, что жалоба неприемлема и что права заявителей не были нарушены.
В своем решении Европейский суд зафиксировал, что требования, изложенные в поданных жалобах, являются недопустимыми ratione materiae с точки зрения Конвенции на основании отсутствия права, защищаемого Конвенцией.