Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ժոֆրուա Դիդիեի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր։
Պաշտպանը հատուկ անդրադարձել է անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին, որոնց ընթացքում ստացվել են ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում քաղաքացիական անձանց շրջանում մահվան, խոշտանգումների, մարմինների անարգման, անդամախեղման և վատ վերաբերմունքի՝ միջազգային իրավունքով արգելված այլ դեպքերի մասին տեղեկություններ։
Հանդիպման ընթացքում Անահիտ Մանասյանը պատվիրակության անդամներին ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով, որ ամբողջ աշխարհն այսօր ապրում է մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, որտեղ օրախնդիր է առավել հետևողական և ջանասիրաբար պաշտպանել մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները:
Պաշտպանը հայտնել է, որ ստեղծվել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքների պաշտպանության և խթանման հարցերով հասարակական խորհուրդ, որը նպատակ ունի ազգային փոքրամասնությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում նպաստել ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը և խթանմանը։
Իր հերթին՝ Ժոֆրուա Դիդիեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ կարևորելով Պաշտպանի հաստատության գործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի ամրապնդման հարցում։

HRD referred to fact-finding activities
Human rights defender Anahit Manasyan received the delegation led by Member of the European Parliament Geoffrey Didier. Welcoming the guests, Anahit Manasyan presented issues about protecting the rights of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The defender referred explicitly to the fact-finding activities carried out by him personally and by his staff, during which information was obtained about the deaths, tortures, disrespect of bodies, mutilations, and ill-treatment of civilians as a result of Azerbaijani aggression, which are prohibited by international law.
During the meeting, Anahit Manasyan presented the priorities of the Human Rights Defender institution to the members of the delegation, stressing that the whole world today is living in a period full of challenges where it is necessary to protect human fundamental rights and freedoms more consistently and diligently.
The defender noted that a public council for the protection and promotion of the rights of persons belonging to national minorities under the RA Human Rights Defender was established, which aims to contribute to the adequate protection and promotion of the rights of persons belonging to national minorities as a result of joint work with representatives of national minorities and civil society.
For his part, Geoffrey Didier thanked the reception, highlighting the activities of the Ombudsman's institution in strengthening the proper human rights protection system.