Հայաստանը կարող է Իրանի համար տարանցիկ երկիր դառնալ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը Թեհրան կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ, ԻԻՀ նավահանգիստների և ծովագնացության կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ալի Աքբար Սաֆայիի հետ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԻԻՀ-ում ՀՀ առևտրական կցորդ Վարդան Կոստանյանը։
Քննարկվել են հայ-իրանական հարաբերությունները, մասնավորապես՝ երկու երկրների միջև բեռանափոխադրումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ ՀՀ-ն կարող է ԻԻՀ-ի համար տարանցիկ երկիր դառնալ դեպի ԵԱՏՄ և եվրոպական երկրներ, իսկ ԻԻՀ-ն Հայաստանի համար՝ դեպի Պարսից ծոցի և Միջին Ասիայի երկրներ ու Հնդկաստան։
Իրանական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել հայկական ընկերություններին ապահովել բարենպաստ պայմաններով իրանական նավահանգիստներից օգտվելու համար։ Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ստորագրել ոլորտային համագործակցության հուշագիր, որը թույլ կտա հայկական կողմին օգտվել իրանական նավահանգիստներից։

Армения может стать транзитной страной для Ирана
В ходе визита в Тегеран заместитель министра экономики РА Нарек Терьян встретился с заместителем министра дорог и городского развития Исламской Республики Иран, исполнительным директором организации портов и судоходства Ирана Али Акбаром Сафаи. На встрече также присутствовал торговый атташе РА в Иране Вардан Костанян.
Обсуждались армяно-иранские отношения, в частности, вопросы, связанные с грузоперевозками между двумя странами. С обеих сторон было подчеркнуто, что РА может стать транзитной страной для ИРИ в ЕАЭС и страны Европы, а ИРИ может стать транзитной страной для Армении в страны Персидского залива, Средней Азии и Индию.
Иранская сторона выразила готовность предоставить армянским компаниям выгодные условия для использования иранских портов. По итогам встречи достигнута договоренность о подписании меморандума о отраслевом сотрудничестве, который позволит армянской стороне использовать иранские порты.