ՀՀ ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանակներում որպես ռազմական փորձագետ և հայագետ ներկայացող, հայտնի և «լուրջ մասնագետ» Թելման Գասիմովի՝ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին տարածած տեսագրության վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ Թելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին երկքաղաքացի «Ա. Ք.»-ից, ով տեսագրել է շենքը, որտեղ «ծնվել և մեծացել է» Թ.Գասիմովը և ուղարկել նրան: Սակայն, Թ.Գասիմովը 6 տարի անց այդ տեսանյութի մոնտաժման եղանակով՝ տեսագրությանն ավելացնելով իր ձայնը, էժանագին քարոզչությամբ փորձում է հայ հասարակության մեջ տարածել խուճապային տրամադրություններ և դրանով իր «կշիռը» բարձրացնել ադրբեջանական լսարանում:
Ներկայացվում է 2017թ. նամակագրությունից մեկ հատված:
Կոչ ենք անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից:
ՀՀ ԶԼՄ-ներին և ազգաբնակչությանը հորդորում ենք զերծ մնալ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարածվող և չստուգված, հերյուրանքներ պարունակող տվյալներն ու նյութերը հրապարակելուց՝ հասարակության շրջանում անհարկի լարվածություն և խուճապ չառաջացնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հավաստիացնում է, որ օպերատիվ իրավիճակը տարբեր ուղղություններով գտնվում է լիարժեք վերահսկողության տակ»:

СНБ о видео, опубликованном из Еревана азербайджанским экспертом
В связи с видеозаписью, распространенной 5-ого декабря представляющимся в азербайджанских экспертных кругах «известным» и «серьезным» военным экспертом и арменоведом Тельманом Гасымовым, Служба национальной безопасности РА сообщает, что указанное видео Гасымов получил еще в ноябре 2017 года от «А.К» с двойным гражданством, который записал на видео здание, в котором «родился и вырос» Гасымов и отправил ему.
Представляем отрывок из их переписки за 2017 год.
Призываем гасымовых отказаться от больного воображения. Призываем средства массовой информации и население Республики Армения воздержаться от публикации непроверенной информации и материалов, содержащих фальсификации, распространяемые азербайджанской пропагандистской машиной, чтобы не вызывать ненужной напряженности и паники среди общественности.
Служба национальной безопасности Республики Армения заверяет, что оперативная ситуация находится под полным контролем.