Հայաստանի ատոմակայանը փակելու պլաններ չկան․ ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն (ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ)
Հայաստանի ատոմակայանը հետևում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) առաջարկներին և ուղեցույցներին՝ սերտորեն համագործակցելով Գործակալության հետ։ Գործակալությունում վստահ են, որ Հայաստանն ատոմակայանի անվտանգության առումով լուրջ աշխատանք է իրականացնում։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին։
«Հայաստանի ատոմակայանը հետևում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության առաջարկներին և ցուցումներին։ Սա շատ կարևոր է։ Ատոմակայանում տեղի են ունեցել վերանորոգման կարևոր աշխատանքներ, որոնք անհրաժեշտ էին։ Այսպիսով՝ մենք կարող ենք շարունակել գործել։ Ատոմակայանի գործունեության ժամկետի երկարաձգում պետք է լինի մի քանի տարով, և մենք բավարարված ենք նրանով, թե ինչպես են այդ աշխատանքները իրականացվել»,- ասաց Գրոսին։
Անդրադառնալով վերջերս Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանն ուղղված թուրքական կողմի նամակին, որով պահանջվում էր քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի ատոմակայանը փակելու ուղղությամբ՝ Գրոսին նշեց, որ իրենք լսում են բոլորին և տալիս են համապատասխան բացատրություններ։ «Մենք լսում ենք բոլորին։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը գլոբալ կազմակերպություն է։ Այսպիսով, մենք յուրաքանչյուրին լսում ենք։ Ինչ վերաբերում է այդպիսի մտահոգություններին, մենք բացատրում ենք, թե ինչ ենք անում, մենք հավաստիացումներ ենք տալիս, որ ամեն ինչ ճիշտ է արվում։ Ես կարող եմ ասել, որ սա միակ դեպքը չէ։ Աշխարհի այլ հատվածներում էլ, որտեղ հարևան երկրները միմյանց հետ որոշակի խնդիրներ ունեն, մոտենում են ինձ և հարցնում՝ ի՞նչ է կատարվում մեր հարևան երկրում։ Մենք դրանց լուրջ ենք վերաբերվում, բայց մենք պատասխանները տալիս ենք։ Հաջորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ Հայաստանը շարունակում է լրջորեն աշխատել մեզ հետ և ամրապնդում է ատոմակայանի անվտանգությունը, և մենք վստահ ենք այս հարցում»,- ընդգծեց նա։
Հարցին, թե Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը պլանավորում է Հայաստանի ատոմակայանը փակելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել, Գրոսին պատասխանեց․ «Ոչ, բացարձակապես ոչ։ Եթե ատոմակայանի հետ կապված հարց լինի, մենք այն անմիջապես կհասցեագրենք կառավարությանը և առաջինը կասենք, որ խնդիր կա ու որոշ գործողություններ անելու անհրաժեշտություն կա։ Բայց այս պահին, ինչպես արդեն ասացի, մենք վստահ ենք, որ գործողությունները կարող են շարունակվել»,- եզրափակեց Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրենը։

There are no plans to close Armenia's nuclear power plant. General Director of IAEA (ARMENPRESS)
The Armenian nuclear power plant follows the recommendations and guidelines of the International Atomic Energy Agency (IAEA) in close cooperation with the Agency. The Agency is confident that Armenia is carrying out serious work regarding the safety of the nuclear power plant. Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency, said this in a conversation with "Armenpress."
"The nuclear power plant of Armenia follows the recommendations and instructions of the International Atomic Energy Agency. This is very important. Important and necessary repair works took place at the nuclear power plant. So we can continue to operate. The term of operation of the nuclear power plant should be extended for several years, and we are satisfied with how these works have been carried out," Grossi said.
Referring to the recent letter from the Turkish side addressed to the International Atomic Energy Agency, which requested to take steps to close the Armenian nuclear power plant, Grossi noted that they listened to everyone and gave appropriate explanations. "We listen to everyone. The International Atomic Energy Agency is a global organization. So we listen to everyone. Regarding such concerns, we explain what we are doing and ensure everything is done correctly. I can say that this is not the only case. In other parts of the world, where neighboring countries have certain problems, they approach me and ask what is happening in our neighboring country. We take them seriously, but we provide the answers. The next important circumstance is that Armenia continues to work seriously with us and strengthens the security of the nuclear power plant. We are confident in this issue," he emphasized.
When asked if the International Atomic Energy Agency plans to take steps to close the Armenian nuclear power plant, Grossi answered: "No, absolutely not. If there is a question related to the nuclear power plant, we will immediately address it to the government and be the first to say that there is a problem and a need to take some action. But at the moment, as I already said, we are confident that the operations can continue," concluded the General Director of the International Atomic Energy Agency.