Հակառակորդի դիպուկահարի կրակոցից զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
2023 թվականի դեկտեմբերի 04-ին ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 14:35-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հակառակորդի դիպուկահարի կրակոցից միջանցիկ գնդակային վիրավորում է ստացել զինծառայող Գերասիմ Առաքելյանը:
Նույն օրը բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու ճանապարհին զինծառայողը ստացած հրազենային վնասվածքից մահացել է:
Նկատի ունենալով, որ առկա են Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողի կողմից ռասսայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողին ապօրինաբար կյանքից զրկելու առերևույթ հատկանիշներ՝ դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերի հատկանիշներով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով:

Criminal proceedings have been initiated regarding the death of a serviceman from an enemy sniper's shot
On December 4, 2023, a report was received from the military police of the RA Defense Ministry that on the same day, around 2:35 p.m., serviceman Gerasim Arakelyan received an indirect bullet wound from an enemy sniper while performing engineering work in the combat position of the N military unit of the RA Defense Ministry.
On the same day, the soldier died of a gunshot wound on the way to the medical center.
Bearing in mind that there are apparent characteristics of unlawfully depriving the life of a serviceman of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan with the motive of hatred, intolerance, or enmity caused by racial, national, or ethnic origin, regarding the incident in the Eighth Garrison Investigation Department of the Main Military Investigation Department of the RA Investigative Committee, RA Criminal proceedings were initiated by points 1 and 15 of Part 2 of Article 155 of the Code.
A forensic medical examination of the body was performed.
Urgent evidentiary and procedural actions are being taken to clarify the circumstances of the incident.