«Ադրբեջանական կողմը փորձում է խաղաղության գործընթացը մտցնել փակուղի»․ ՀՀ ԱԳՆ
Դեկտեմբերի 4-ին ՀՀ Վայոց ձորի մարզի ուղղությամբ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին Ադրբեջանի ԶՈւ դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ զինծառայող Գերասիմ Ավետիքի Առաքելյանը:
Սահմանին նման սադրանքներ իրականացնելով, ինչպես նաև տարբեր միջազգային դերակատարների՝ բանակցությունները շարունակելու առաջարկները շարունակաբար մերժելով՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է ձգձգել խաղաղության գործընթացը և այն մտցնել փակուղի։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի՝ նոր էսկալացիա հրահրելու, խաղաղության գործընթացը ձգձգելու և այն փակուղի մտցնելու նպատակ ունեցող այս գործողությունները:

«Азербайджанская сторона пытается завести мирный процесс в тупик». МИД РА
4 декабря военнослужащий ВС Армении Герасим Аветики Аракелян был смертельно ранен снайпером ВС Азербайджана на государственной границе Армения-Азербайджан в направлении Вайоцдзорского региона Республики Армения.
Осуществляя подобные провокации на границе, а также постоянно отвергая предложения различных международных акторов о продолжении переговоров, азербайджанская сторона пытается затянуть мирный процесс и завести его в тупик.
Мы решительно осуждаем эти действия азербайджанской стороны, направленные на провоцирование новой эскалации, затягивание мирного процесса и заведение его в тупик.