Վահան Քերոբյանն ու Նասիմ Թալեբն անդրադարձել են գիտություն-բիզնես համագործակցության հեռանկարներին
Դեկտեմբերի 2-ին Երևանում շարունակվել է «Գիտության և գործարարության օրեր-2023» երկօրյա համաժողովը։ Այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից:
Համաժողովի ընթացքում կայացել է «դեմ առ դեմ» ձևաչափով քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և «Հակափխրունություն» գրքի հեղինակ, համաժողովի պատվավոր հյուր Նասիմ Նիկոլաս Թալեբն անդրադարձել են գիտություն֊բիզնես համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաև տեղական ընկերությունները «հակափխրուն»՝ առկա մարտահրավերներին  դիմագրավելու ունակ դարձնելու հնարավորություններին։
Վահան Քերոբյանը նաև ներկայացրել է պետական օժանդակության այն գործիքակազմը, որն ուղղված է  ընկերությունների արտադրական հզորությունների ավելացմանն ու բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավմանը։
Այս տարվա համաժողովին մասնակցել է նաև հայտնի գիտնական Սեզար Հիդալգոն, ով Ռիկարդո Հաուսմանի հետ գիտական շրջանառության մեջ է դրել «Տնտեսական բարդություն» (Economic complexity) հասկացությունը։ Սեզար Հիդալգոն համաժողովի ընթացքում ներկայացրել է տնտեսական բարդության տեսությունը։

2 декабря в Ереване продолжилась двухдневная конференция «Дни науки и бизнеса-2023». Об этом сообщили в Минэкономики.
В ходе конференции состоялась очная дискуссия, в ходе которой министр экономики РА Ваан Керобян и почетный гость конференции автор книги "Антихрупкость" Нассим Николас Талеб обсудили перспективы науки - деловое сотрудничество, а также текущие проблемы «антихрупкости» местных компаний.
Ваан Керобян также представил инструментарий государственной помощи, направленный на увеличение производственных мощностей компаний и привлечение высококвалифицированных специалистов.
В этом году на конференции также присутствовал известный ученый Сезар Идальго, который вместе с Рикардо Хаусманном ввел в научный оборот концепцию «экономической сложности». В ходе конференции Сезар Идальго представил теорию экономической сложности.