Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանիի հետ
Դեկտեմբերի 1-ին Թբիլիսիում՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակում Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան (օմբուդսման) Լևան Իոսելիանիի հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում երկու երկրների արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը: Այս համատեքստում վրաց գործընկերոջ հետ քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանը վերաբերելի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ համագործակցության հետագա ուղղությունների պլանավորման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում Անահիտ Մանասյանը վրաց գործընկերոջը ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով, որ ամբողջ աշխարհն այսօր ապրում է մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում, որտեղ օրախնդիր է առավել հետևողական և ջանասիրաբար պաշտպանել մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները: Այս համատեքստում Պաշտպանը Լևան Իոսելիանիին հայտնել է, որ ստեղծվել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքների պաշտպանության և խթանման հարցերով հասարակական խորհուրդ, որը նպատակ ունի ազգային փոքրամասնությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում նպաստել ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանությանը և խթանմանը։
Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ վրացական համայնքից:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել էլ ավելի ամրապնդել և ընդլայնել համագործակցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:

1 декабря в Тбилиси в офисе Народного защитника Грузии Анаит Манасян встретилась с Народным защитником (омбудсменом) Грузии Леваном Иоселиани.
Правозащитник поблагодарила за прием и подчеркнула важность эффективного сотрудничества двух стран в сфере защиты прав человека. В этом контексте с грузинским партнером был обсужден ряд вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества, в том числе с точки зрения планирования будущих направлений сотрудничества.
В ходе встречи Анаит Манасян представила своему грузинскому коллеге приоритеты института Защитника прав человека, подчеркнув, что весь мир сегодня живет в период, полный вызовов, когда он стремится более последовательно и старательно защищать фундаментальные права и свободы человека. В этом контексте Защитник сообщила Левану Иоселиани, что при Защитнике прав человека РА создан общественный совет по защите и поощрению прав лиц, принадлежащих к национальным меньшинствам, целью которого является содействие эффективной защите прав лиц, принадлежащих к национальным меньшинствам в результате совместной работы с представителями национальных меньшинств и гражданского общества.
В состав совета входят представители неправительственных организаций, занимающихся защитой прав национальных меньшинств, проживающих в Республике Армения, в том числе из грузинской общины.
По итогам встречи стороны достигли договоренности о дальнейшем укреплении и расширении сотрудничества в сфере защиты прав человека.