Հակոբ Սիմիդյանը և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի երկրների համագործակցության հարցերով տնօրենը քննարկել են իրականացվող ծրագրերը
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովին (COP 28) մասնակցության շրջանակում ՀՀ ՇՄ նախարար Հակոբ Սիմիդյանը հանդիպել է Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի Երկրների համագործակցության հարցերով տնօրեն Կարոլինա Ֆուենտեսի և փոխտնօրեն Նոնհլանհլա Զինդելայի հետ:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հանդես է գալիս որպես Հայաստանում հիմնադրամի ազգային լիազոր մարմին սկսած 2017 թվականի մայիսից:
2018 թվականի դեկտեմբերին ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և ԿԿՀ երկկողմ Հիմնական համաձայնագիրը, որի նպատակն է պաշտպանել հիմնադրամի ակտիվները Հայաստանում և ապահովել համագործակցության արդյունավետ իրականացումը: Համաձայն ԿՓՇԿ համապատասպան որոշման, համաձայնագրի կիրարկումն առաջարկվում է հիմնադրամից աջակցություն ստացող բոլոր զարգացող երկրների համար։
2021 թ. հունվարի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովը վավերացրել է Հայաստանի և ԿԿՀ երկկողմ Հիմնական համաձայնագիրը։
Հայաստանը գործնակա ն համագործակցությունը հիմնադրամի հետ սկսել է 2017 թվականից, երբ հաստատվեց «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ համատեղ ծրագիրը։

Акоп Симидян и директор по вопросам странового сотрудничества Зеленого климатического фонда обсудили реализованные программы
В рамках участия в 28-й конференции ООН по изменению климата (COP 28) министр окружающей среды  РА Акоп Симидян встретился с директором по сотрудничеству со странами Зеленого климатического фонда Каролиной Фуэнтес и заместителем директора Нонхланла Зиндела.
С мая 2017 года Министерство окружающей среды выступает национальным уполномоченным органом Фонда в Армении.
В декабре 2018 года было подписано двустороннее Основное соглашение между Республикой Армения и ЗКФ, целью которого является защита активов фонда в Армении и обеспечение эффективной реализации сотрудничества. Согласно совместной резолюции РКИК ООН, реализация соглашения рекомендована всем развивающимся странам, получающим помощь от фонда.
20 января 2021 года Национальное Собрание РА ратифицировало двустороннее Основное соглашение между Арменией и ЗКФ.
Практическое сотрудничество с фондом Армения начала в 2017 году, когда была одобрена совместная программа с Программой развития ООН «Снижение рисков инвестиций, направленных на энергоэффективную модернизацию зданий».