«Հայաստանում կլիմայի տաքացման մակարդակը կարող է գլոբալ տաքացման միջին մակարդակից զգալի բարձր լինել»․ ՀՀ նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ելույթ է ունեցել Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի 28-րդ համաժողովում։
«Ցանկանում եմ շնորհավորել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Ն.Վ. շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանին և ԱՄԷ կառավարությանը՝ COP28-ի հիանալի կազմակերպման կապակցությամբ։ Կլիմայի փոփոխությունը շարունակում է մնալ գլխավոր գլոբալ խնդիր, և Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի նիստերը մեզ հիշեցնում են նրա նկատմամբ ամբողջական մոտեցման անհրաժեշտության մասին ավելի կանաչ, ավելի կայուն, խաղաղ և առողջ ապագայի համար:
2015թ., մենք պատմական քայլ կատարեցինք՝ ընդունելով Փարիզյան համաձայնագիրը: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշված է Կլիմայի փոփոխությամբ զբաղվող փորձագետների միջկառավարական խմբի վերջին զեկույցում՝ մենք բավականին հետ ենք մնացել Փարիզի նպատակների իրագործման ուղենշային գործընթացներից։ Դրա պատճառները բազմաթիվ են, այդ թվում՝ տնտեսությունների շարունակական կախվածությունը հանածո վառելիքից։
Ակնհայտ է, որ մենք չենք կարող շարունակել առաջ շարժվել էներգիայի արտադրության համար ածխաջրածինների ավելորդ և անկայուն շահագործման ճանապարհով: Հանածո վառելիքի պահանջարկի աստիճանաբար նվազեցումը հրամայական է: Կլիմայի փոփոխության մեղմացման մեր հավակնությունները իրագործելու համար մենք պետք է կառուցենք այնպիսի էներգետիկ համակարգեր, որոնք առավել չեզոք են ածխածնի արտանետման առումով և քիչ կախված հանածո վառելիքից:
Անհրաժեշտ լուծումներն առկա են։ Մենք պետք է արագացնենք գիտությունը և ամրապնդենք վերջին տասնամյակի դրական զարգացումները՝ կրկնապատկելով և եռապատկելով վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը։ Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է բավարար կլիմայական ֆինանսավորում, ընդ որում «Կորուստների և վնասների» հիմնադրամը լինելով նման ֆինանսավորման անկյունաքարը:
Հարգելի՛ ներկաներ, որպես լեռնային զարգացող երկիր՝ Հայաստանն այս ոլորտում բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների։ Համաշխարհային բանկի կանխատեսումների համաձայն՝ Հայաստանում կլիմայի տաքացման մակարդակը կարող է լինել գլոբալ տաքացման միջին մակարդակից զգալի բարձր՝ մինչև 2090-ական թթ. հասնելով մինչև 4,7° աստիճանի: Սա Հայաստանին դասում է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ամենախոցելի երկրների շարքում:
Պարո՛ն նախագահող, չնայած մարդասիրական լուրջ մարտահրավերներին և արտաքին անվտանգության սպառնալիքներին` Հայաստանը նախաձեռնողական միջոցներ է ձեռնարկում Փարիզյան համաձայնագրի խոստումները կատարելու համար՝ կիրառելով ինչպես ավանդական, այնպես էլ նորարարական լուծումներ, որոնք ներառում են հասարակության բոլոր շերտերին։
2021թ. Հայաստանը հռչակեց 2020թ.-ից հետո կլիմայական իր հանձնառություններն՝ Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններ, որոնք ենթադրում են մինչև 2030թ. ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատում 40%-ով: Վերջերս մենք մշակեցինք Ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարություններ (LT-LEDS), որոնք կառաջնորդեն մեզ դեպի ածխածնային չեզոքություն: Մեր կլիմայական հավակնությունները մեծամասամբ խարսխված են ածխածնային տեսանկյունից չեզոք էներգիայի անցման վրա:
Մինչև 2030թ. մենք նպատակ ունենք ապահովել արևային էներգիայի 15% մասնաբաժին մեր ընդհանուր էներգիայի արտադրության մեջ: Հայաստանը հաստատապես կարծում է, որ կլիմայական մեր պարտավորությունների կատարումը կարող է իրականացվել միջուկային էներգիայի երկարաժամկետ և կայուն օգտագործման միջոցով, որպես ածխածնային տեսանկյունից չեզոք էներգիայի աղբյուր, և մենք բարձր ենք գնահատում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ջանքերն այս ուղղությամբ։
Հայաստանը հաստատակամ է իր հավակնոտ նպատակներին հասնելու և հաջորդ սերնդի համար մաքուր ու կայուն ապագա ապահովելու հարցում: Մենք պատրաստ ենք հետագայում էլ նպաստել այդ նպատակով գլոբալ ջանքերին»։

"The level of climate warming in Armenia may be significantly higher than the average level of global warming." President of RA
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, gave a speech at the 28th Forum of the Framework Convention on Climate Change.
"I want to congratulate the President of the United Arab Emirates, N.V. Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, and the UAE Government for the excellent organization of COP28. Climate change remains a major global issue, and the Conference of the Parties to the Framework Convention on Climate Change sessions remind us of the need for a holistic approach for a greener, more sustainable, peaceful, and healthier future.
In 2015, we took a historic step by adopting the Paris Agreement. However, as indicated in the latest Intergovernmental Panel on Climate Change report, we must meet the benchmarks for the Paris goals. There are many reasons for this, including the continued dependence of economies on fossil fuels.
We cannot continue to move forward on a path of excessive and unsustainable exploitation of hydrocarbons for energy production. A gradual reduction in fossil fuel demand is imperative. To meet our climate change mitigation ambitions, we need to build energy systems that are more carbon-neutral and less dependent on fossil fuels.
The necessary solutions are available. We need to accelerate the science and build on the positive developments of the past decade by doubling and tripling the use of renewable energy sources. We need adequate climate finance, with the Loss and Damage Fund being the cornerstone.
Dear attendees, as a developing mountainous country, Armenia faces many challenges in this field. According to the forecasts of the World Bank, the level of climate warming in Armenia may be significantly higher than the average level of global warming until the 2090s. It was reaching up to 4.7°. This places Armenia among the most vulnerable countries in Eastern Europe and Central Asia.
Mr. President, despite serious humanitarian challenges and external security threats, Armenia is taking proactive measures to fulfill the promises of the Paris Agreement, applying both traditional and innovative solutions that include all levels of society.
In 2021, Armenia announced its post-2020 climate commitments, actions defined at the national level, which implies that by 2030, it will reduce greenhouse gas emissions by 40%. We recently developed Long-Term Low-Emission Development Strategies (LT-LEDS) that will lead us to carbon neutrality. Our climate ambitions are primarily anchored in the transition to carbon-neutral energy.
By 2030, we aim to achieve a 15% share of solar energy in our total energy production. Armenia firmly believes that the fulfillment of our climate obligations can be achieved through the long-term and sustainable use of nuclear energy as a carbon-neutral energy source, and we highly appreciate the efforts of the International Atomic Energy Agency in this direction.
Armenia is determined to achieve its ambitious goals and ensure a clean and sustainable future for the next generation. We are ready to further contribute to global efforts for this purpose."