«Վերջնաժամկետից շեղում չպետք է լինի». Արմեն Ղուլարյանի պահանջը՝ շինարարներին և տեխհսկողներին
Քաղաքաշինության կոմիտեում նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել հանդիպում կոմիտեի պատվիրատվությամբ իրականացվող շինարարական ծրագրերում ներգրավված շինարարություն և տեխնիկական հսկողություն իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Քննարկվել են 300 դպրոց կառուցելու ՀՀ կառավարության նպատակի իրագործման շրջանակում կոմիտեին վերապահված ծրագրերի իրականացման ընթացքը, սահմանված ժամկետներում աշխատանքներն ավարտելու ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Անդրադառնալով այն դպրոցներին, որոնց շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ամբողջությամբ ավարտել մինչև տարեվերջ՝ կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը շեշտեց, որ վերջնաժամկետից շեղում չպետք է լինի. «Անհրաժեշտ է ուժերը կենտրոնացնել, ներգրավել լրացուցիչ ռեսուրսներ, բանվորական ներուժ՝ ծրագրերը բարձր որակով և ժամանակին ավարտելու համար»: Խստագույն պահանջ դրվեց՝ անվերապահորեն ապահովել պայմանագրային պարտավորությունների կատարումը:
Հանդիպմանը մասնակցել և հաշվետվությամբ հանդես է եկել կոմիտեի քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման վարչության պետ Արսեն Միրզոյանը: Դիտարկվել են շինարարական հրապարակներ կատարած շրջայցերի ժամանակ վարչության աշխատակիցների արձանագրած թերությունները, որոնց գերակշիռ մասը շտկվել է սեղմ ժամկետում, մյուսների ուղղությամբ արդեն ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցներ:
Կոմիտեի նախագահը լսել է նաև հանդիպման մասնակիցներին հուզող հարցերը, շինարարական գործընթացը խոչընդոտող գործոնների վերաբերյալ մտահոգությունները՝ միաժանամանակ հայտնելով աջակցություն ցուցաբերելու, լուծման ուղիներ համատեղ գտնելու կոմիտեի պատրաստակամությունը:
Կարևորվել է հատկապես տեխնիկական հսկողություն իրականացնողների դերը՝ շինարարության իրականացման պատշաճ որակը վերահսկելու և արագ արձագանքելու առումով:
Վերջում Արմեն Ղուլարյանը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքները բարեխղճորեն կատարող կազմակերպություններին, արժևորել Քաղաքաշինության կոմիտեի հետ ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները:

«Отклонений от сроков быть не должно». Обращение Армена Гуларяна к застройщикам и инспекторам
29 ноября в Комитете по градостроительству состоялось совещание с представителями организаций строительного и технического контроля, участвующих в объектах строительства по заказу комитета.
Был обсужден ход реализации проектов, порученных комиссии в рамках поставленной правительством РА цели строительства 300 школ, шагов, которые необходимо предпринять для завершения работ в установленные сроки.
Касаясь школ, строительные работы которых планируется завершить до конца года, председатель комиссии Армен Гуларян подчеркнул, что отклонений от сроков быть не должно. «Необходимо сконцентрировать силы, привлечь дополнительные ресурсы, трудовой потенциал, чтобы выполнить проекты качественно и в срок». Было установлено жесткое требование обеспечить безусловное выполнение договорных обязательств.
На заседании принял участие и выступил с докладом начальник отдела реализации программ градостроительного комитета комитета Арсен Мирзоян. Были замечены дефекты, зафиксированные сотрудниками ведомства в ходе осмотров строительных объектов, большинство из которых были устранены в короткие сроки, в сторону остальных уже приняты необходимые меры.
Председатель комитета также выслушал вопросы участников заседания, опасения по поводу факторов, тормозящих процесс строительства, одновременно выразив готовность комитета оказать поддержку и совместно найти решения.
Подчеркнута роль технических надзоров в плане контроля надлежащего качества реализации строительства и быстрого реагирования.
В завершение Армен Гуларян поблагодарил организации, добросовестно выполнившие работы, высоко оценил партнерские отношения, сложившиеся с Комитетом по градостроительству.