Ստորագրվել է պաշտպանության ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ծրագիրը
Նոյեմբերի 28-ին Լոնդոնում տեղի են ունեցել հայ-բրիտանական 6-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցությունները։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը։
Խորհրդակցություններին ներկա է եղել նաև Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը։
Քննարկվել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն ու պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Լևոն Այվազյանը բրիտանացի գործընկերներին ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանն ուղղված հայկական կողմի քայլերը, այդ թվում՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ներկայացվել են նաև ՀՀ զինված ուժերում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումները։
Կողմերը հանգամանորեն քննարկել են երկկողմ ռազմական համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները։
Երկուստեք արձանագրվել են մի շարք նոր ոլորտներում առկա համագործակցային զգալի ներուժը և այն կյանքի կոչելու պատրաստակամությունը, որոնց շուրջ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության ու միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և ՄԹ պաշտպանության նախարարության Ռուսաստանի, Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականության հարցերով տնօրեն Դեյվիդ Մորգանը  ստորագրել են պաշտպանության ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության 2023-2024 թթ. ծրագիրը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել 7-րդ պաշտպանական ռազմավարական խորհրդակցություններն անցկացնել Երևանում։

The program of Armenian-British cooperation in the field of defense was signed
On November 28, the 6th Armenian-British defense strategic consultations occurred in London. Levon Ayvazyan, head of the Defense Policy and International Cooperation Department of the RA Ministry of Defense, headed the Armenian delegation.
Varuzhan Nersesyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, was also present at the consultations.
Issues related to regional and international security and bilateral cooperation in defense were discussed.
Levon Ayvazyan presented to his British colleagues the security situation around Armenia and the steps taken by the Armenian side towards regional peace and stability, including the "Crossroads of Peace" project. The large-scale reforms underway in the RA Armed Forces were also presented.
The parties thoroughly discussed bilateral military cooperation's current course and development prospects.
Both sides noted the significant potential for collaboration in several new areas and the readiness to implement the agreements reached.
As a result of the consultations, the Head of the Defense Policy and International Cooperation Department of the RA Ministry of Defense, Levon Ayvazyan, and the Director of the UK Ministry of Defense for Russia, Eastern Europe, and Central Asia Policy, David Morgan, signed the 2023-2024 program of Armenian-British cooperation in the field of defense.