Հայաստանում հեռուստատեսային եթերի որևէ ցենզուրա չկա. Նիկոլ Փաշինյան
67 տարի առաջ այս օրը` 1956 թվականի նոյեմբերի 29-ին, տեղի ունեցավ հայկական հեռուստատեսության առաջին հեռարձակումը:
Նախորդ տարի, Հանրային հեռուստաընկերության դիմումի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նոյեմբերի 29-ը սահմանեց Հեռուստատեսության աշխատողի օր:
Եվ ահա, հեռուստատեսության բոլոր աշխատողների օրը շնորհավորելու հաճելի առիթն ունեմ:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության հեռուստատեսային եթերն ազատ է և բազմազան, ինչն աննախադեպ է մեր երկրի պատմության համար: 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանում ժողովրդավարության, խոսքի ազատության նոր մակարդակ բերեց, ինչն առաջին հերթին հենց հեռուստատեսության ոլորտի աշխատողներն են տեսնում և վայելում:
Հիմա Հայաստանում հեռուստատեսային եթերի որևէ ցենզուրա չկա: Եվ մի քանի անգամ առիթ եմ ունեցել ընդգծելու, որ հեռուստադիտողներն են որոշում՝ որ ալիքին հետևել կամ չհետևել, վստահել կամ չվստահել:
Հաճույքով եմ արձանագրում, որ Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության հանրային վստահությունը գտնվում է աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա: Պիտի ընդգծեմ, որ Կառավարությունն աջակցում է հանրային այդ կարևորագույն ռեսուրսի զարգացմանը:
2018-2022 թվականների ընթացքում Հանրային հեռուստաընկերությունը Կառավարությունից շուրջ 1 մլրդ դրամի լրացուցիչ աջակցություն է ստացել: Եվս 880 մլն դրամ նախատեսվում է հատկացնել նոր հեռուստատեսային ստուդիայի կառուցման ծրագրի շրջանակում: Մի շարք միջազգային գործընկերներ ակտիվորեն աջակցում են Հանրային հեռուստատեսության հետագա զարգացմանը և Կառավարությունը շնորհակալությամբ քաջալերում է նրանց այդ ջանքերը:
Հեռուստատեսության հարգելի աշխատողներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիդ Հեռուստատեսության աշխատողի օրվա առիթով: Տեխնոլոգիական զարգացման այս դարաշրջանում հեռուստատեսությունն այլ ավանդական լրատվամիջոցների շարքում դժվար ժամանակներ է ապրում: Բայց հեռուստատեսության էությունը տեխնիկական միջոցները չեն միայն, այլև ստեղծագործական տաղանդը, հարգանքը և սերը լսարանի նկատմամբ և առաքելության խորը գիտակցումը: Համոզված եմ՝ այս սկզբունքներով առաջնորդվողները միշտ սպասված են և կապ չունի՝ հեռուստացույցի՞, համակարգչի՞, թե սմարթֆոնի էկրանին:

В Армении нет цензуры телепередач. Никол Пашинян
В прошлом году по заявлению Общественного телевидения Правительство Республики Армения установило 29 ноября Днем работника телевидения.
И вот, у меня есть приятная возможность поздравить всех работников телевидения с их Днём.
Сегодня телевизионный эфир Республики Армения свободен и разнообразен, что является беспрецедентным явлением в истории нашей страны. Народная, ненасильственная, бархатная революция 2018 года принесла в Армению новый уровень демократии и свободы слова, который в первую очередь видят работники телевидения.
Сейчас в Армении нет цензуры телепередач. И мне несколько раз приходилось подчеркивать, что зрители решают, следить за каналом или нет, доверять или не доверять.
Я рад сообщить, что общественное доверие к Общественному телевидению Армении находится на беспрецедентно высоком уровне. Должен подчеркнуть, что Правительство поддерживает развитие этого важного общественного ресурса.
В течение 2018-2022 годов Общественная телекомпания получила от правительства дополнительную поддержку в размере около 1 миллиарда драмов. Еще 880 миллионов драмов планируется выделить в рамках проекта строительства новой телестудии. Ряд международных партнеров активно поддерживают дальнейшее развитие Общественного телевидения, и правительство с благодарностью поддерживает их усилия.
Уважаемые сотрудники телевидения!
Поздравляю всех Вас с Днем работника телевидения. В эпоху технологического развития телевидение переживает трудные времена среди других традиционных средств массовой информации. Но суть телевидения – не только технические средства, но и творческий талант, уважение и любовь к зрителям, глубокое чувство миссии. Я уверен, что тех, кто руководствуется этими принципами, ждут всегда и не важно, на экране телевизора, компьютера или смартфона.