Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցում է Ստրասբուրգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարութան նախաձեռնությամբ Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցում է Եվրոպայում լայն ճանաչում ունեցող Ստրասբուրգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին: Համաշխարհային ճանաչում ունեցող տոնավաճառին ավելի քան 60 հայ վարպետների 400 տեսակ ձեռագործ աշխատանքներ են ներկայացված:
Հայկական զարդամոտիվներով ստեղծված Սուրբ Ծննդյան և Ամանորի խորհրդանիշները շուրջ մեկ ամիս (նոյեմբերի 24-ից դեկտեմբերի 24-ը) կզարդարեն Ստրասբուրգի «Saint Thomas» հրապարակում տեղակայված հայաստանյան հյուրընկալ տաղավարը:
Տոնավաճառի այցելուներին առաջարկվում են հայկական կենսունակ ժառանգության, այդ թվում՝ գորգագործության, ասեղնագործության, թաղիքագործության և փայտարվեստի լավագույն նմուշները: Համաեվրոպական այս կարևորագույն հարթակում ներկայացվածությունը կնպաստի հայկական մշակութային ժառանգության միջազգային հանրահռչակմանը, միջմշակութային երկխոսության ձեռքբերմանն ու ընդլայնմանը:
Նշենք նաև, որ Հայաստանի առաջին մասնակցությունը Ստրասբուրգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին նշանավորվել է տաղավարի հանդիսավոր բացման արարողությամբ, որին մասնակցել են Ֆրանսիայի և Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Ծրագիրն իրականացվում է համագործակցությամբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի համակարգմամբ:

Armenia participates in the Strasbourg Christmas fair for the first time
On the Ministry of Education, Science, Culture and Sports initiative of the Republic of Armenia, Armenia participated for the first time in the Strasbourg Christmas Fair, which is widely known in Europe. 400 types of handicrafts of more than 60 Armenian artisans are presented at the world-renowned fair.
Christmas and New Year symbols created with Armenian motifs will decorate the Armenian pavilion on Saint Thomas Square in Strasbourg for about a month (from November 24 to December 24).
Visitors to the fair are offered the finest examples of vibrant Armenian heritage, including carpet weaving, embroidery, tapestry, and woodwork. Representation on this most crucial pan-European platform will contribute to the international popularization of the Armenian cultural heritage and the acquisition and expansion of intercultural dialogue.
It should also be noted that Armenia's first participation in the Strasbourg Christmas Fair was marked by the grand opening ceremony of the pavilion, which high-ranking officials of France and Armenia attended.
The program is implemented in cooperation with the RA Ministry of Foreign Affairs and Hovh and coordinated by the Sharambeyan Museum of Folk Arts.