Ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների արտահանման աճին զգալիորեն նպաստել է վերաարտահանումը․
«Ռուս-ուկրաինական հակամարտության պայմաններում շարունակվում է Ռուսաստանից մարդկանց և կապիտալի ներհոսքը Հայաստան: 2023թ․ 9 ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, դեպի Ռուսաստան ապրանքների արտահանման՝ շուրջ 85% դոլարային աճին նպաստել է վերաարտահանումը՝ շուրջ 80,6%–ով, մինչդեռ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը նպաստել է 4,4%–ով»,- հայտարարել է նա։

Увеличение экспорта в Россию за счет реэкспорта
Заместитель министра финансов Ваан Сирунян сообщил, что увеличению экспорта товаров из Армении в Россию в значительной степени способствовал реэкспорт.
"В условиях российско-украинского конфликта продолжается приток людей и капитала из России в Армению. За 9 месяцев 2023 года , по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличение экспорта товаров в Россию примерно на 85% в долларовом выражении было обусловлено реэкспортом примерно на 80,6%, тогда как экспорт товаров армянского происхождения способствовал 4,4%, заявил он .