Վարչապետն անդրադարձել է Պակիստանի ու Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու հեռանկարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ Պակիստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ դիվանագիտական, ոչ բարձր մակարդակի աշխատանքներ արվում են․ «30 տարի նրանք մեր անկախությունը չեն ճանաչել, և դիվանագիտական հարաբերություններ չեն հաստատվել։ Պետք է հասկանալ դրա պատճառները և այս իրավիճակում առաջընթաց արձանագրել։ Դա հեշտ գործ չէ»․ ասել է նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ երբ հաջողվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել, դա կդառնա փաստարկ, որ Պակիստանի հետ ևս դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն։
Նա նաև անդրադարձել է Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերություններ հաստատելու հեռանկարին. «Հույս ունեմ՝ առաջիկայում Հայաստանը և Սաուդյան Արաբիան պաշտոնապես դիվանագիտական հարաբերություններ կհաստատեն, ինչը շատ կարևոր և էական իրադարձություն կլինի»:

Премьер-министр упомянул о перспективе установления отношений с Пакистаном и Саудовской Аравией
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что для установления отношений с Пакистаном проводится дипломатическая работа, но не на высоком уровне. «Они не признавали нашу независимость 30 лет, а дипломатические отношения не были установлены. Необходимо понять причины этого и добиться прогресса в этой ситуации. Это непростая задача » - сказал он.
По мнению Пашиняна, когда удастся подписать мирное соглашение с Азербайджаном, это станет аргументом для установления дипломатических отношений с Пакистаном.
Он также упомянул о перспективе установления отношений с Саудовской Аравией. "Надеюсь, что в ближайшее время Армения и Саудовская Аравия официально установят дипломатические отношения, что станет очень важным и значимым событием".