«Հայաստանից շատ բան ունենք սովորելու»․ չինացի փոխնախարար
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն այսօր ընդունել է Չինաստանի քաղաքացիական հարցերի նախարարության պատվիրակությանը՝ նախարարի տեղակալ Ժան Չենգֆուի գլխավորությամբ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտային համագործակցության հեռանկարներն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Նախարար Մկրտչյանը բարձր է գնահատել հայ-չինական երկարամյա բարեկամական հարաբերությունների դերն ու այս համատեքստում ընդգծել երկու երկրների սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում համատեղ աշխատանքների իրականացման կարևորությունը։
«Մենք արդյունավետ համագործակցություն ունենք Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության հետ և իրականացրել ենք համատեղ բազմաթիվ ծրագրեր։ Հուսով ենք, որ Քաղաքացիական հարցերի նախարարության հետ հետագա նախաձեռնությունները ևս շոշափելի արդյունք կունենան»,- նշել է նախարարը։
Ժան Չենգֆուն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ պատվիրակության անդամները տպավորված են Հայաստանով։
«Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Չինաստանը զարգացող երկրներ են, և պետք է միմյանց օգնենք, որ գտնենք զարգացման ճիշտ ճանապարհը։ Հայաստանից շատ բան ունենք սովորելու և շատ աշխատանքներ միասին անելու»,- նշել է պատվիրակության ղեկավարը՝ հավելելով, որ պատրաստակամ են տարբեր ոլորտներում իրականացնել փորձի փոխանակում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության տրամադրման գործընթացին։ Ժան Չենգֆուն նշել է, որ իրենք պատրաստակամ են անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ Հայաստանում ստեղծված ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ։
Այցի շրջանակում պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ նախատեսվում են առանձին քննարկումներ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև այցեր նախարարության ենթակայությամբ գործող խնամքի հաստատություններ։

«Нам есть чему поучиться у Армении». Заместитель министра Китая
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян сегодня принял делегацию Министерства гражданских дел Китая во главе с заместителем министра Чжаном Чэнфу. В ходе встречи были обсуждены перспективы отраслевого сотрудничества и ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Министр Мкртчян высоко оценил роль давних дружественных отношений между Арменией и Китаем и в этом контексте подчеркнул важность совместной работы в сфере социальной защиты обеих стран.
«Мы эффективно сотрудничаем с посольством Китая в Армении и реализовали множество совместных проектов. Надеемся, что дальнейшие инициативы с Министерством по гражданским делам также будут иметь ощутимый результат", - отметил министр.
Чжан Чэнфу поблагодарил за прием и отметил, что члены делегации впечатлены Арменией.
«И Армения, и Китай являются развивающимися странами, и мы должны помочь друг другу найти правильный путь развития. Нам есть чему поучиться у Армении и много работать вместе", - сказал глава делегации, добавив, что они готовы обмениваться опытом в различных областях.
В ходе встречи стороны также коснулись процесса оказания социальной поддержки вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Чжан Чэнфу отметил, что они готовы предпринять необходимые шаги для преодоления кризиса, возникшего в Армении.
В рамках визита запланированы отдельные беседы с представителями отрасли с участием членов делегации, а также посещение действующих в ведении министерства учреждений.