Վարչապետը ԵՄ և անդամ երկրների դեսպանների հետ քննարկել է Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Եվրոպական միության և ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հետ:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանն ու համատեղ ծրագրերին, մասնավորապես, Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգին և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության աջակցությունն առկա խնդիրների լուծման գործում:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է դեսպանների հարցերին և ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տեսակետները:

The Prime Minister discussed the processes taking place in the South Caucasus with the ambassadors of the EU and member states
Prime Minister Nikol Pashinyan met with the ambassadors of the European Union and EU member states accredited to the Republic of Armenia.
Issues related to Armenia-European Union cooperation and joint programs, particularly the agenda of reforms in Armenia and the continuous support provided by the EU to strengthen democratic institutions, were discussed.
Thoughts were exchanged on the processes taking place in the South Caucasus region. Reference was made to the humanitarian problems of more than 100,000 forcibly displaced persons in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy, as well as to the steps taken by the Armenian government to overcome them. The support of the international community in solving the existing problems was emphasized.
Issues related to regional security and stability regulating Armenia-Azerbaijan relations were discussed. Prime Minister Nikol Pashinyan answered the ambassadors' questions and presented the views of the RA government.