ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
Ճշմարտության, արդարության, հատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների խթանման հարցերով ՄԱԿ հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլին նոյեմբերի 22-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Հյուրերին դիմավորել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ուղեկցել է դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
ՀՑԹԻ տնօրենն անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև: Էդիտա Գզոյանն անդրադարձել է նաև Արցախի հիմնահարցի պատմաիրավական ասպեկտներին, ներկայացրել է Ադրբեջանի հակահայկական գործողություններն ու քարոզչությունը:
Նրանք ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել են Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Էդիտա Գզոյանը հյուրերին ուղեկցել է Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները:
Հյուրերը շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ էքսկուրսավար Էլեն Հակոբյանի ուղեկցությամբ ծանոթացել են մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո պարոն Ֆաբիան Սալվիոլին գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր:

Fabian Salvioli, UN Special Rapporteur on promoting truth, justice, reparations, and guarantees of non-repetition, visited the Armenian Genocide Memorial on November 22. Edita Gzoyan, acting director of the Armenian Genocide Museum-Institute, welcomed the guests. He accompanied the guests to the Armenian Genocide Memorial, presenting the history of the creation of the memorial.
The director of AGMI also referred to the three khachkars placed in memory of the Armenians who died in the massacres organized by the Azerbaijani government in Sumgait, Kirovabad (Gandzak), Baku in the last century in the territory of Tsitsernakaberd and the stories of the five freedom fighters who were buried in front of Hushapat during the Artsakh war, stressing the connection between what happened and the Armenian Genocide. Edita Gzoyan also referred to the historical and legal aspects of the Artsakh issue and presented Azerbaijan's anti-Armenian actions and propaganda.
They placed flowers near the eternal fire and honored the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide with a minute of silence. Edita Gzoyan escorted the guests to Hushapat, in unique niches at the back of which are summarized in particular niches taken from the graves of several foreign public figures, politicians, intellectuals, and missionaries who raised their voices of protest against the mass massacres of Armenians and genocide carried out by the Turkish government in the late 19th and early 20th centuries. Small jars full of soil.
The guests also toured the Armenian Genocide Museum, where they got acquainted with the permanent and temporary exhibitions, accompanied by AGMI guide Elen Hakobyan, after which Mr. Fabian Salvioli made a note in the memorial book of the honored guests. Expressing gratitude for the visit, Acting Director of the Armenian Genocide, Edita Gzoyan, presented books about the Armenian Genocide to the honored guest.