Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպանին
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին` նրա դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
«Ճապոնիայի համար Հայաստանը շատ կարևոր գործընկեր է` ուղղված երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացմանը, զարգացած տնտեսություն ունենալուն և առողջապահական ոլորտի բարելավմանը` հիմնված օրենքի գերակայության վրա»,-նշել է Ֆուկուսիմա Մասանորին:
«Գնահատելի է ձեր անձնական ներդրումը հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և առողջապահական տարբեր ծրագրերի իրականացման հարցում»,-նշել է նախարարը:
Երկկողմ գործակցության վերջին ձեռքբերումներից են`
Նորագույն, ճշգրիտ ախտորոշման բժշկական սարքավորումների նվիրաբերում` Երևանի և մարզերի առողջապահական հաստատություններին
վերջին սերնդի սարքավորումներով համալրված շտապօգնության 39 մեքենաների նվիրաբերում
պաթոհիստոլոգիայի գերժամանակակից լաբորատորիայի բացում Վանաձորի բժշկական կենտրոնում
Առաջիկա ծրագրերը նպատակաուղղված կլինեն բժշկական կենտրոնների վերազինմանը և ԼՂ բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով առկա մարտահրավերների հաղթահարմանը:

Анаит Аванесян приняла посла Японии
Министр здравоохранения Анаит Аванесян приняла посла Японии Фукусиму Масанори по случаю завершения его дипломатической миссии.
"Для Японии Армения является очень важным партнером, нацеленным на углубление двусторонних отношений, наличие развитой экономики и улучшение сектора здравоохранения, основанного на верховенстве закона ", - отметил Фукусима Масанори.
"Ваш личный вклад в укрепление армяно-японских дружественных отношений и реализацию различных программ здравоохранения ценится ", - отметила министр.
Среди последних достижений двустороннего сотрудничества можно отметить:
Передачу в дар новейшего, точного диагностического медицинского оборудования учреждениям здравоохранения Еревана и регионов.
Пожертвование 39 машин скорой помощи, оснащенных оборудованием последнего поколения
Открытие современной лаборатории патогистологии в Ванадзорском медицинском центре
Предстоящие программы будут направлены на переоснащение медицинских центров и преодоление проблем, вызванных вынужденным переселением населения НК.