ԵՄ-ն կմեկնարկի մշտադիտարկման տեխնիկական աջակցության ծրագիր
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացմանը և մոնիթորինգին» տեխնիկական աջակցության ծրագրի թիմի անդամներին։
Նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակության անդամներին այցի համար և ընդգծել արդարադատության ոլորտում ԵՄ-ի հետ իրականացվող ծրագրերի ինստիտուցիոնալ և ռազմավարական նշանակությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդման և շարունակականության ապահովման հարցում։
Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀԸԳՀ ճանապարհային քարտեզով 2019-2023թթ. Արդադարադատության նախարարության կողմից իրականացման ենթակա գործողությունների առաջընթացը՝ ընդգծելով, որ նախատեսված 16 միջոցառումից 15-ը կատարված է, իսկ մեկ միջոցառում գտնվում է իրականացման փուլում։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև հակակոռուպցիոն, դատաիրավական, թվայնացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ոլորտներում իրականացվող շարունակական բարեփոխումներին ու նախատեսվող միջոցառումներին, որոնք ԵՄ-ի համար կարող են հիմք հանդիսանալ ՀԸԳՀ շարունակական զարգացման համար։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀԸԳՀ-ի արդյունավետ կիրառման ապահովման հարցում Արդարադատության նախարարության գործիքակազմին, ինչպես նաև 2023թ. սեպտեմբերին իրականացված օրենսդրական փոփոխություններին, որոնցով նախատեսված հատուկ ընթացակարգերի համաձայն՝ Արդարադատության նախարարությունը հնարավորություն կունենա փորձաքննել ՀԸԳՀ-ով նախատեսված գործողությունների շրջանակներում մշակված իրավական ակտերի նախագծերի համապատասխանությունը ԵՄ դիրեկտիվներով նախատեսված չափանիշներին։
Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը նախանշել է ծրագրով Արդարադատության նախարարության ակնկալվող աջակցության շրջանակը և կարևորել ԵՄ օժանդակությունը նախարարության անձնակազմի կարողությունների զարգացման հարցում։
Քառամյա ծրագրի նպատակն է աջակցել ՀՀ պետական մարմիններին 2019թ. հունիսի 1-ին հաստատված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրառման ճանապարհային քարտեզի իրականացման հարցում։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակելու քննարկումները՝ ուղղված ՀԸԳՀ-ի արդյունավետ կիրառմանը։

The EU will launch a monitoring technical assistance program
RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan received the EU-funded "Support to the Implementation and Monitoring of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement" technical assistance from project team members.
The Deputy Minister thanked the delegation members for the visit and emphasized the institutional and strategic importance of the projects implemented with the EU in the justice field in terms of strengthening and ensuring the continuity of democratic processes in RA.
Karen Karapetyan presented the progress of the actions to be implemented by the Ministry of Employment through the 2019-2023 CEPA road map, emphasizing that 15 of the planned 16 measures have been implemented and one is being implemented.
The deputy minister also referred to the ongoing reforms and planned measures in anti-corruption, judicial, digitization, human rights protection, and other fields, which for the EU can be a basis for the continued development of the CEPA.
They referred to the tools of the Ministry of Justice in the matter of ensuring the practical application of the CEPA, as well as the legislative changes implemented in September 2023, by which, according to the special procedures provided for, the Ministry of Justice will have the opportunity to examine the compliance of draft legal acts developed within the framework of actions provided for by the CEPA with the standards provided for by EU directives.
The goal of the four-year program is to support the RA state bodies in implementing the roadmap for the implementation of the RA-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement (CEPA), approved on June 1, 2019.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue the discussions aimed at the practical application of the CEPA.