Նոր նախագծով 27 տարեկանը լրացած և պարտադիր զինծառայություն չանցած քաղաքացիներին հնարավորություն կտրվի ազատվել քրեական պատասխանատվությունից
ԱԺ «ՔՊ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը այսօր ներկայացրել է իր կողմից շրջանառության մեջ դրված օրենքի նոր նախագիծը։ Նախագիծը հնարավորություն կտա 27 տարեկանը լրացած և պարտադիր զինծառայություն չանցած քաղաքացիներին ազատվել քրեական պատասխանատվությունից․
«Նախագծով սահմանվում է, որ 27 տարեկանը լրացած և պարտադիր զինծառայություն չանցած քաղաքացիները կարող են բանակում ծառայել 2 տարի, կամ՝ ծառայել 1 տարի և պետբյուջե վճարել 2,5 մլն դրամ, ծառայել կես տարի և պետբյուջե վճարել 5 մլն դրամ, ծառայել 1 ամիս և պետբյուջե վճարել 10 մլն դրամ, և վճարել 15 մլն դրամ՝ ընդհ․ ծառայության  դիմաց»։
Սարգսյանը նշել է, որ գործող կարգավորումներով 27 տարեկան տղաները չեն կարող ծառայել և ունեն միայն մեկ տարբերակ՝ դատապարտվել ազատազրկման քրեական օրենսգրքի 461-րդ հոդվածով՝ մինչև 5 տարի ժամկետով։ Նախագիծը նպատակ ունի այդ քաղաքացիներին տալ ծառայելու կամ գումար վճարելու դիմաց քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու հնարավորություն։

Согласно новому проекту, гражданам, достигшим 27 лет и не прошедшим обязательную военную службу, будет предоставлена ​​возможность освободиться от уголовной ответственности.
14 Ноябрь, 12:42
Депутат фракции «ГД» НС Айк Саргсян представил сегодня введённый им в обращение новый проект закона. Проект позволит освободить от уголовной ответственности граждан, достигших 27 лет и не прошедших обязательную военную службу.
"Проектом предусмотрено, что граждане, достигшие 27 лет и не прошедшие обязательную военную службу, могут служить в армии 2 года, либо служить 1 год и заплатить в государственный бюджет 2,5 млн драмов, отслужить полгода и уплатить в госбюджет 5 млн драмов, отслужить в течение 1 месяца и уплатить в государственный бюджет выплату 10 млн драмов, и выплату 15 млн драмов, в  обмен на освобождение от армии».
Саргсян отметил, что по существующим законам 27-летние парни не отслужившие в армии и имеют только один выход: быть приговоренными к лишению свободы по статье 461 УК на срок до 5 лет. Целью проекта является предоставление этим гражданам возможности освободиться от уголовной ответственности в обмен на службу в армии или уплату денег.