Մուհամեդ Շարիֆը հույս է հայտնել հայ տոխնոլոգներին տեսնել Մալդիվներում
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 10-ին ընդունել է Մալդիվների շրջակա միջավայրի, կլիմայի փոփոխության և տեխնոլոգիայի պետնախարար Մուհամեդ Շարիֆին, ով նախագահում էր Երևանում անցկացվող ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UN ESCAP) Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տեղեկատվական գերարագընթաց կապուղու (APIS) համակարգող կոմիտեի 7-րդ նիստը։
Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է հյուրին, ներկայացրել նախարարության գործունեության ուղղություններն ու իրականացվող ծրագրերը, հույս հայտնել, որ առաջիկայում երկու երկրների միջև արդյունավետ համագործակցություն կձևավորվի։
Մուհամեդ Շարիֆը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, իր հերթին ներկայացրել Մալդիվների տնտեսության առանձնահատկությունները, իրենց նախարարության գործունեության շրջանակները: Պետնախարարը նշել է, որ առաջին անգամ է Հայաստանում և տպավորված է երկրի պատմությամբ և ժողովրդով: Նա նաև առանձնակի ընդգծել է, որ Երևանում անցկացվող նիստը կազակերպված էր շատ բարձր մակարդակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հեռահաղորդակցության ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր։ Կողմերը երկուստեք ներկայացրել են այդ ուղղությամբ իրենց երկրներում կիրառվող տեխնոլոգիական լուծումները, կիսվել փորձով՝ կապված կապուղիների, կապի օպերատորների, ինտերնետ հասանելիության, և մի շարք այլ թեմաների շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ջրային ռեսուրսների օգտագործմամբ տեխնոլոգիաների զարգացմանը։ Մուհամեդ Շարիֆը նշել է, որ Հայաստանում շատ լավ տեխնոլոգիական թիմերի է հանդիպել և ուրախ կլինի, եթե նրանք մասնակցություն ունենան իրենց մոտ անցկացվող «Մալդիվյան օվկիանոս, Կլիմայի փոփոխությունների լուծումներ» թեմայով հեքեթոնին, ներկայացնեն իրենց գաղափարներն ու տեխնոլոգիական լուծումները։
Հանդիպման ավարտին նախանշվել են համագործակցության մի շարք հնարավորություններ բարձր տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտներում։ ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UN ESCAP) Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տեղեկատվական գերարագընթաց կապուղու (APIS) համակարգող կոմիտեի հաջորդ նիստը կանցկացվի Մալդիվներում։

Мухаммад Шариф выразил надежду увидеть армянских технологов на Мальдивах
10 ноября министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян принял государственного министра Мальдивских Островов по вопросам окружающей среды, изменения климата и технологий Мохамеда Шарифа, возглавляющего Азиатско-Тихоокеанскую информационную магистраль Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана. (ЭСКАТО ООН) В Ереване состоялось 7-е заседание координационного комитета канала (APIS).
Роберт Хачатрян приветствовал гостя, представил направления деятельности министерства и реализуемые программы, выразил надежду, что в ближайшем будущем между двумя странами сформируется эффективное сотрудничество.
Мухаммад Шариф поблагодарил за прием, в свою очередь представил особенности мальдивской экономики, сферу деятельности своего министерства. Госминистр отметил, что он впервые в Армении и впечатлен историей и народом страны. Он также подчеркнул, что состоявшееся в Ереване заседание было организовано на очень высоком уровне.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся сферы телекоммуникаций. Обе стороны представили технологические решения, используемые в их странах в этом направлении, поделились опытом, связанным с каналами, операторами связи, доступом в Интернет и рядом других тем.
Было также упомянуто о развитии технологий использования водных ресурсов. Мухаммад Шариф отметил, что познакомился со многими хорошими технологическими командами в Армении и был бы рад, если бы они приняли участие в проводимом хакатоне на тему «Мальдивский океан, решения проблемы изменения климата», и представили свои идеи и технологические решения.
По итогам встречи был намечен ряд возможностей сотрудничества в сфере высоких технологий и телекоммуникаций. Очередное заседание Координационного комитета Азиатско-Тихоокеанского сверхбыстрого информационного канала (APIS) Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО ООН) пройдет на Мальдивах.