Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ նոր քրեական հետապնդում է հարուցվել
ԼՂ ՊԲ նախկին նախարար Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ նոր քրեական հետապնդում է հարուցվել. տեղեկացրել է նրա փաստաբան Արսեն Սարդարյանը՝ լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով, Հարությունյանին մեղսագրվող առաջին դրվագով՝ հակահարվածի վերաբերյալ, մեղադրանքը կարճվել է. «Շուրջ 5 ամիս տևած ռազմագիտական համալիր փորձաքննության եզրակացությունը ստացել ենք, սպաները միակարծիք եզրակացություն են տվել, որը, կարծում եմ, յուրաքանչյուր իրավաբանի գնահատմամբ առերևույթ վկայում է Ջալալ Հարությունյանին մեղսագրվող գործողություններում նրան առաջադրված հանրային հետապնդման հիմքերի բացակայության մասին»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ հակահարվածի դրվագով Հարությունյանին մեղադրում են, թե իբր ուժերի հարաբերակցության առումով հակառակորդի հնարավորությունները չի գնահատել։
«Սակայն երկրորդ դրվագի մասով քրեական նոր հետապնդում առաջադրվեց, անունով նոր է, բայց այն ամբողջությամբ կրկնում է արդեն իսկ առաջադրված նախկին մեղադրանքը, կարծես թե այս ռազմագիտական փորձաքննությունը ընդհանրապես գոյություն չի ունեցել»,- ասել է նա։

Против Джалала Арутюняна возбуждено новое уголовное дело
В отношении бывшего министра обороны Нагорного Карабаха Джалала Арутюняна возбуждено новое уголовное преследование. Об этом в беседе с журналистами сообщил его адвокат Арсен Сардарян.
По его словам, обвинение с Арутюняна по первому эпизоду, касающееся контратаки, было снято. "Мы получили заключение военно-научной комплексной экспертизы, которая длилась около 5 месяцев, офицеры дали единогласное заключение, что, думаю, по оценке каждого юриста, видимо, доказывает отсутствие оснований для привлечения Джалала Арутюняна к ответственности в тех действиях, в которых его обвиняют", - сказал он, напомнив, что Арутюняна обвиняют в том, что он не оценил возможности противника с точки зрения соотношения сил.
"Однако по второму эпизоду возбуждено новое уголовное преследование, название новое, но оно полностью повторяет предыдущее обвинение, которое уже было предъявлено, как будто этой военно-научной экспертизы вообще не существовало", - сказал он.